Ситуація стабілізується: експерт розповів, як змінилися ціни на продукти

Поділитися
Ситуація стабілізується: експерт розповів, як змінилися ціни на продукти © freepik/freepik
У минулому році вони постійно зростали.

Через повномасштабну агресію РФ в Україні постійно зростають ціни на продукти. Зокрема, за два місяці 2023 року в Україні подорожчали овочі та фрукти.

Директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, коментуючи оприлюднені Державною службою статистики України індекси цін на споживчому ринку у березні 2023 року, заявив, що динаміка зростання споживчих цін на продукти харчування поступово стабілізується.

За його словами, за рік війни продукти харчування в Україні подорожчали на 31,5 %. При цьому споживчі ціни вже у березні 2022 року зросли на 6,4 % проти лютого і до червня продовжували зростати випереджаючими, у порівнянні з 2021 роком, темпами.

У жовтні 2022 року було зафіксовано найбільше, крім березня, зростання – на 4,2 %, після чого темпи приросту знизилися до 0,5-0,7 % на місяць.

У березні проти лютого 2023 року ціни на продукти харчування зросли на 2,3 %. Найбільше – на 17,3 % – збільшилися ціни на овочі, на другому місці – яйця (+1,8 %), далі сир і м’який сир (+1 %). Ціни на інші продукти зросли менше, ніж на 1 %, а на олію соняшникову та хліб і хлібопродукти навіть зменшилися.

За його словами, у березні 2023 року продовжилося сповільнення темпів зростання споживчих цін на продукти харчування. Загалом вони зросли на 26,5 % проти відповідного місяця 2022 року, тоді як у лютому проти лютого 2022 року – на 31,5 %, а у січні проти січня минулого року – на 32,8 %.

Основними продуктами, які стримували загальне зростання цін у лютому 2023 року, були яйця та олія соняшникова. У березні також подешевшала знову олія, а також хліб і хлібопродукти.

Як зауважив Юрій Лупенко, гальмування споживчих цін на продукти харчування відбувається вже протягом п’яти місяців після піку у жовтні 2022 року, коли їх зростання проти відповідного місяця 2021 року досягло 36,1 %.

Експерт підкреслив, що враховуючи тенденції минулих років, включаючи і воєнний 2022 рік, а також прогнози щодо обсягів виробництва та споживання на 2023 рік, можна очікувати сповільнення зростання і, навіть, зниження середніх споживчих цін на окремі продукти харчування по мірі надходження продукції нового врожаю.

За оцінками Нацбанку, Україна увійшла «в стійкий тренд падіння темпів зростання цін», тобто ціни будуть знижуватися. Нагадаємо, голова НБУ Андрій Пишний назвав низку факторів, що будуть підтримувати цю тенденцію.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі