Віце-президент Європейської Комісії з Енергетичного Союзу Марош Шефчович розраховує, що президенти України і Росії Володимир Зеленський і Володимир Путін обговорять умови договору про транзит газу на саміті "Нормандської четвірки" 9 грудня в Парижі.
У понеділок, 18 листопада, Шефчович висловив надію, що обговорення транзитного контракту на рівні глав держав дозволить прискорити хід переговорів, в яких задіяні Єврокомісія, НАК "Нафтогаз України", ПАТ "Газпром" і представники урядів України та РФ, а також укласти договір до кінця року.
Віце-президент Єврокомісії нагадав, що наступний раунд тристоронніх переговорів щодо транзиту газу має відбутися у другій половині листопада. Брати участь у них будуть і представники АТ "Магістральні газопроводи України" – підприємство, яке управлятиме газотранспортною системою України після завершення анбандлінгу.
Тим часом "Газпром" відправив "Нафтогазу" пропозицію щодо укладення нової або продовження чинного договору, термін дії якого закінчується 1 січня 2020 року. Зміст пропозицій поки що не розголошується, проте президент РФ Володимир Путін уже заявляв, що Кремль розраховує на відмову "Нафтогазу" від судових претензій до "Газпрому". У тому числі, від 3 млрд доларів, які Стокгольмський арбітраж зобов'язав російського монополіста виплатити української компанії.
Голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявив, що "Газпром", найімовірніше, не підпише новий контракт про транзит російського газу. Але Україна і європейські партнери готові до такого сценарію розвитку подій і накопичили достатньо запасів газу у сховищах.
На зустрічі 28 жовтня учасники переговорів щодо транзиту газу з Росії до ЄС через ГТС України не досягли якихось предметних домовленостей.
19 вересня представники "Нафтогазу" і "Газпрому" попередньо домовилися про початок предметних переговорів щодо контракту з транзиту газу з РФ до ЄС через ГТС України. Українська сторона передала росіянам дорожню карту анбандлінгу і проекти договорів про транспортування газу через ГТС України і про взаємодію між операторами суміжних газотранспортних систем. Росіяни вперше допустили можливість співпраці з "Нафтогазом" за європейськими правилами з 1 січня 2020 року.
Раніше керівництво "Газпрому" висловлювало готовність без консультацій продовжити договір, укладений у 2009 році тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко.
Детальніше про результати зустрічі, переговорні позиція сторін і перспективи укладення контракту читайте в матеріалі Алли Котляр "Транзитний контракт: Чим договір відрізняється від домовленості" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".