Представники НАК "Нафтогаз України" і російського "Газпрому" попередньо домовилися про початок предметних переговорів щодо контракту про транзит газу з РФ до Європи через газотранспортну систему України з 1 січня 2020 року. Майбутній контракт має відповідати енергетичному законодавству Євросоюзу. Про це повідомили віце-президент Європейської Комісії Марош Шефчович і український міністр енергетики і навколишнього середовища Олексій Оржель за підсумками чергового раунду Тристоронніх переговорів у Брюсселі в четвер, 19 вересня.
"Обидві сторони погодилися в принципі, що майбутній контракт має ґрунтуватися на законодавстві ЄС. Україна поступово впроваджує енергетичні правила ЄС. "Газпром" добре знайомий з ними", - заявив Шефчович.
Оржель, у свою чергу, назвав переговори конструктивними і повідомив, що українська сторона передала росіянам дорожню карту анбандлінгу (відокремлення оператора ГТС від "Нафтогазу") і проекти договорів про транспортування газу через ГТС України і про взаємодію між операторами суміжних газотранспортних систем.
"Європейська сторона співпрацюватиме і підтримуватиме Україну у частині необхідних дій для сертифікації оператора ГТС, російська сторона підтвердила, що вона готова працювати за європейськими правилами", - зазначив міністр.
У прес-службі НАК відзначили, що представники "Газпрому" вперше допустили можливість співпрацювати з "Нафтогазом" за європейськими правилами з 1 січня 2020 року. Але за умови, що Україна повною мірою мірі впровадить їх до кінця поточного року.
Також повідомляється, що сторони домовилися продовжити переговори з питань, за якими консенсусу досягти не вдалося, у жовтні.
Попередній раунд тристоронніх переговорів щодо транзиту російського газу до ЄС через ГТС України відбувся в Брюсселі 21 січня.
"Нафтогаз" і Єврокомісія наполягали на збереженні транзиту і підписанні нового договору, який відповідає європейському енергетичному законодавству.
Хоча керівництво "Газпрому" виражало готовність без консультацій продовжити договір, підписаний в 2009 році тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко.
Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович зазначав, що запропонував "Нафтогазу" і "Газпрому" підписати контракт терміном не менш як на 10 років.
Шефчович також пропонував провести черговий раунд переговорів у травні, однак росіяни відмовилися.
Детальніше про зустріч 21 січня і переговорні позиції сторін читайте в матеріалі Алли Єрьоменко в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".