Віце-президент Європейської Комісії Марош Шефчович висловив упевненість, що НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" мають підписати контракт щодо транзиту газу з РФ до ЄС терміном не менш як на 10 років. А обсяги транзиту повинні бути достатніми, щоб українська газотранспортна система являла інтерес для європейських інвесторів.
"Новий контракт має бути довгостроковим – на 10 і більше років. Обсяги мають бути комерційно життєздатними, тому що ми повинні залучити інвестора для реорганізації й апгрейду української ГТС. І ми також хотіли б, щоб це були європейські компанії з високою репутацією", - заявив Шефчович за підсумками тристоронніх переговорів у Брюсселі у понеділок, 21 січня.
Віце-президент Єврокомісії підкреслив, що обсяги повинні відображати довгострокові перспективи і транзитні обсяги, які зазвичай забезпечувала українська ГТС.
Він також вказав на важливість повної відповідності нового контракту європейському енергетичному законодавству.
"Контракт має бути таким же, як і контракт "Газпрому" з європейськими компаніями", - пояснив Шефчович.
Віце-президент Єврокомісії висловив сподівання, що конракт буде узгоджено і підписано до кінця року, і стабільний довгостроковий транзит російського газу через ГТС України буде забезпечено.
Як повідомлялося, 21 січня в Брюсселі завершилися тристоронні переговори щодо транзиту газу з РФ до Євросоюзу через ГТС України.
"Нафтогаз" і Еврокомміссія наполягають на збереженні транзиту і підписання нового договору, який відповідатиме європейському енергетичному законодавству.
У свою чергу, уководство "Газпрому" висловило готовність без консультацій продовжити договір, підписаний в 2009 році тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко.
За словами глави правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва, ближче до кінця переговорів Україна отримала пропозицію про умови та обсяги транзиту, котру слід у найближчі два місяці обговорити з Кабміном.
Торік "Газпром" зірвав переговори щодо транзиту, які були заплановані на вересень.
Голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявляв, що можливе припинення транзиту російського газу через Україну завдасть шкоди економіці країни в розмірі приблизно 3,5 мільярда доларів, що дорівнює майже 3% ВВП держави. Також Коболєв називав неприйнятними пропозиції "Газпрому" щодо транзиту після 2019 року.
Нагадаємо, що 5 березня "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірвання контрактів у суді.
У зв'язку з цим Україна направила позов проти Росії у Всесвітню торговельну організацію, а в червні "Нафтогаз" подав до Стокгольмського арбітражу позов із вимогою переглянути тариф на транзит газу за контрактом із "Газпромом". Станом на кінець року сума позовних вимог складала 12 млрд доларів.
Детальніше про підготовку тристоронньої зустрічі 21 січня і про переговорні позиціії сторін читайте в матеріалі Алли Єрьоменко в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".