Росія неодноразово порушувала економічне положення Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештський меморандум 1994 року). Таку думку у своїй статті для "Дзеркала тижня. Україна" висловив доцент кафедри політології Києво-Могилянської академії Андреас Умланд.
Автор нагадує, що в меморандумі США, Росія та Великобританія надали Україні гарантії національної безпеки у результаті самороззброєння Києва. Три країни-підписанти, зокрема, гарантували, що вони будуть утримуватися від економічного примусу, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином забезпечити собі переваги будь-якого роду".
"Україна виконала умови угоди - вивезла ядерні боєголовки зі своєї території до 1996 року і на сьогоднішній день не має зброї масового знищення. Однак Росія з тих пір неодноразово порушувала економічне становище Меморандуму 1994 року своїми різними санкціями проти України - особливо відверто під час п'ятиденного де-факто торгового ембарго на весь український імпорт в серпні 2013 року", - йдеться в статті.
Умланд нагадує, що США були головною силою, що стоїть за згодою Києва позбутися своєї ядерної зброї.
"Зараз Росія погрожує всебічними економічними санкціями, якщо Україна підпише вже парафовану Угоду про асоціацію з ЄС. Чи прийдуть сьогодні США, що колись підштовхнули Україну відмовитися від ядерної зброї, на допомогу Україні в її можливій великомасштабній конфронтації з Росією?", - запитує автор.
Докладніше читайте в матеріалі "Чим ризикує Росія, намагаючись задушити українську економіку?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn
Читайте також: