Про це пише бізнес-оглядач британського видання The Telegraph Амброз Еванс-Пітчард. Він нагадує, що вчора російський рубль настільки подешевшав, що за 1 євро на міжбанку просили 100 рублів. Це найгірша криза в Росії з часів дефолту 1998 року, яка продовжує посилюватися.
"Ситуація критична. Те, що відбувається, - це нічний кошмар, який ми навіть уявити не могли рік тому", - сказав заступник голови Центробанку Сергій Шевцов.
Прибутковість за дворічними російськими облігаціями скоротилася до 15,4%. А акції найбільшого кредитора Росії "Сбербанка" впали на 18%.
"Якщо підвищення на 650 базових пунктів не поліпшить ситуацію, то це означатиме, що кінець близько. Держава може посилити контроль", - сказав аналітик Capital Economics Нейл Шерінг.
"Повномасштабне закриття депозитів, яке зараз спостерігається в Росії, робить посилення державного контролю неминучим", - сказав економіст BNP Paribas Міхал Дибула.
У Вашингтоні в бідах російської економіки звинувачують президента Володимира Путіна і його вибір пожертвувати добробутом росіян заради політичних амбіцій. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров у відповідь заявив, що США намагаються за допомогою економічного тиску повалити режим Путіна.
"Ми були і в гіршому становищі впродовж нашої історії. І щоразу скрута робила нас лише сильнішими", - сказав Лавров.
Аналітик SwissInvest Ентоні Петерс теж згодний з тим, що влада Росії пожертвувала своїми громадянами і досі заперечує погіршення рівня життя в країні.
"З часів СРСР ми ще не бачили такого впертого заперечення наявності в Кремля економічних і політичних проблем, в той час, як людей приносять в жертву в ім'я православ'я. Росіяни завжди демонстрували витривалість до труднощів, однак рано чи пізно в них урветься терпець", - вважає Петерс.
Тим часом, Кремль покладається на свої державні резерви, за рахунок яких російська влада намагаються загальмувати обвал економіки. Однак експерти попереджають, що дуже серйозні проблеми в Москви виникнуть, коли її валютні запаси зменшаться до 330 мільярдів доларів. Росії доведеться проводити виплати за міжнародними кредитними зобов'язаннями. Цього року їй потрібно виплатити понад 30 мільярдів доларів, і ще 100 мільярдів – в 2015 році. Тож запасів не вистачить на довго.
В цей же час падіння рубля змусило мінфін РФ продавати валютні залишки федерального бюджету. Йдеться про залишки федерального бюджету на рахунках казначейства, пояснили в прес-службі Мінфіну. Раніше видання The Guardian писало, що Росія програла в економічній війні із Заходом.