Центробанк пішов на крайнощі, піднявши базову відсоткову ставку, але рубль це не врятувало. Тож Москва може вдатися до жорсткішого контролю капіталів. Про це сьогодні пише Financial Times, перелічуючи 5 основних причин краху російської економіки.
Першою також причиною видання вважає якраз підвищення базової ставки до 17%, яка, згідно з задумом Кремля, мала стабілізувати рубль. Але сталося не так, як гадалося.
"Інвестори сприйняли це як ознаку паніки і пожвавили розпродаж російських бондів у вівторок. Російська валюта перевалила за 80 рублів проти 1 долара", - нагадує видання про вчорашні торги.
Другою причиною російської кризи є, безумовно, дешева нафта. Ще півроку марка Brent коштувала 115 доларів, а нині її ціна впала нижче 60 доларів за барель. А доходи від продажу енергоносіїв наповнюють три чверті російського бюджету. І, враховуючи, що подорожчання нафти відбудеться не скоро, ціна "чорного золота" і далі буде тиснути на рубль.
Ще одна причина – інфляція, яка у листопаді досягла 9,1%. Однак через занепад національної валюти, вартість імпортних товарів підскочила. Економісти побоюються, що ціни в Росії на початку нового року подвояться.
"Це скоротить прибутки покупців і скоротить споживання. Крім того, побільшає проблем і в Центрального банку, який готується до інфляції в короткостроковій перспективі на рівні 4%. Але це можливо лише в тому разі, якщо валюта стабілізується", - йдеться в статті.
Оглядач вважає, що Росія навряд чи зможе досягнути хоча б нульового росту економіки наступного року. В цей же час, Центробанк вже витратив велику частину своїх резервів на підтримку рубля.
Голова відомства Ельвіра Набіуліна вирішила відпустити рубль у вільне падіння і спробувала застосувати підвищення процентної ставки в якості інструменту для стабілізації. Але це не подіяло. Тож подальший обвал рубля може підштовхнути Москву до більш жорстких дій. Зокрема, влада Росії може вдатися до тотального контролю капіталів. А це лякає бізнес.
В цей же час світові банки обмежили рублеві операції. Великі західні фінансові установи хочуть захистити себе від подальших коливань у валюті. У середу, 17 грудня, курс рубля "лихоманить" - то падає, то зміцнюється. Його негативна динаміка переривалася різким відновленням, в якому учасники ринку підозрюють Центробанк, але також допускають і появу продажу експортної виручки для сплати податків.