Ринок нерухомості зазнає кардинальних змін: п'ять факторів, які спричинить обвал

Поділитися
Ринок нерухомості зазнає кардинальних змін: п'ять факторів, які спричинить обвал © Сергій Кузнецов
Обвал буде обов'язково, але може тривати недовго.

Вже незабаром ринок нерухомості зазнає кардинальних змін, оскільки з'явиться додатково кілька десятків тисяч квартир - як по перевідступу права вимоги, так і через прямий продаж, що в комплексі з іншими факторами призведе до зниження вартості нерухомого майна в Україні. Про це пише РБК-Україна Realty з посиланням на СЕО девелоперської компанії GREENOL Олега Приходька.

За його словами, на зниження цін на ринку вплинуть п'ять факторів:

  • переведення ризиків за кредитами на позичальників;
  • підвищення вартості іпотечних кредитів;
  • борги населення за іпотекою;
  • продаж зруйнованих та пошкоджених, як недобудов, так і готових квартир;
  • вплив еміграційних процесів.

Так, основним чинником, який вплине на подальше ціноутворення, стане облікова ставка НБУ, яку нещодавно підвищили з 10% до 25%.

Багато кредитних договорів, зокрема іпотечних, передбачають нарахування щомісячних виплат за користування кредитом через формулу, у якій одна зі складових – облікова ставка НБУ. У зону дискомфорту потрапляють всі тримачі кредитних договорів. Зростає вірогідність погіршення умов обслуговування кредитів.

Погіршення умов по кредитах, своєю чергою, спричинить процес продажу житла з переоформленням кредитних зобов’язань на нових власників або з достроковим погашенням кредиту за рахунок нового власника.

Є висока ймовірність, що кредити, які позичальники не будуть обслуговувати, продадуть фінансовим, колекторським чи факторинговим компаніям. Іпотекодавці можуть розглядати варіант продажу нерухомості, що додасть на ринку кількість об’єктів для покупки.

Цю ситуацію підсилять переселенці, частина яких так і залишаться за кордоном. Чим довше триває війна, тим глибше асимілюються українці у інших країнах. А нерухомість, яку вони залишили по собі, збільшує масу загальної пропозиції.

Своє житло такі продавці намагаються продати якнайшвидше, що тягне за собою зниження ціни та можливість торгу.

Процес продажу житла у найбільш постраждалих місцях вже почався. І хоча деякі експерти радять зачекати із продажем, багато власників емоційно вже прийняли для себе рішення про відчуження своїх пошкоджених домівок, политих кров’ю та сльозами. Надалі пул пошкодженого житла на продаж лише збільшиться.

Додаткова пропозиція, на думку експерта, спричинить тимчасовий короткостроковий спад цін.

У майбутньому, в умовах можливого дефіциту нових житлових площ на фоні спаду обсягів будівництва, інфляційних процесів та зруйнованих десятків мільйонів квадратних метрів житла, можуть запрацювати інші тенденції ціноутворення.

Нагадаємо, на Київщині вже зводять перші будинки замість руїн. 

Таке житло на три кімнати матиме площу 90 м кв. Прогнозована собівартість – 1,1-1,2 млн грн. Ця сума не включає в себе умеблювання і ремонт. Однак до неї входить встановлення всієї необхідної сантехніки.

Буде ще кілька варіантів будинків – на 60 м кв. та 120 м кв.

Загалом лише в Київській області буде відбудовано 5 000 зруйнованих об'єктів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі