Росія планує укласти з Україною короткостроковий договір про транзит російського газу в Європу, щоб виграти час для завершення будівництва газопроводів в обхід української ГТС. Про це повідомляє Reuters з посиланням на 4 джерела.
"Україна хоче довгострокової, 10-річної угоди. Для нас це не вигідно. Для нас було б краще укласти однорічну угоду, щоб встигнути запустити "потоки" ("Північний потік-2" і "Турецький потік" - ред.)", - заявив один з джерел.
Співрозмовники видання в ЄС і два інших джерела, знайомі з планами "Газпрому", підтвердили таку позицію Москви.
"ЄС, який є посередником в переговорах про транзит газу, запросив обидві сторони на новий раунд обговорень 16 вересня", - повідомили джерела, знайомі з ситуацією.
Інше джерело, знайоме з позицією РФ, заявив, що продовження діючого контракту на короткий період буде "оптимальним варіантом" на тлі зусиль Києва реформувати свою газову систему.
"Зрозуміло, що вони (росіяни) хочуть припинити транзит, висушити України. Вони хочуть короткострокового контракту", - стверджує третій співрозмовник.
Як повідомлялося, чергові консультації тристоронніх переговорів щодо транзиту газу за участю Росії, України і Єврокомісії можуть відбутися в другій половині вересня.
21 січня в Брюсселі завершилися тристоронні переговори щодо транзиту газу з РФ до Євросоюзу через ГТС України.
"Нафтогаз" і Еврокомміссія наполягають на збереженні транзиту і підписання нового договору, який відповідатиме європейському енергетичному законодавству.
У свою чергу, уководство "Газпрому" висловило готовність без консультацій продовжити договір, підписаний в 2009 році тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко.
За словами глави правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва, ближче до кінця переговорів Україна отримала пропозицію про умови та обсяги транзиту, котру слід у найближчі два місяці обговорити з Кабміном.
Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович уточнив, що запропонував "Нафтогазу" і "Газпрому" підписати контракт терміном не менш як на 10 років.
Шефчович пропонував провести черговий раунд переговорів травні, однак росіяни відмовилися.
Детальніше про підготовку тристоронньої зустрічі 21 січня і про переговорні позиціії сторін читайте в матеріалі Алли Єрьоменко в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".