Реверсні постачання газу з Європи різко скоротилися - не вистачає потужностей

Поділитися
Реверсні постачання газу з Європи різко скоротилися - не вистачає потужностей Реверсні постачання газу з Європи скоротилися
Навіть незначне похолодання призвело до того, що потік реверсного газу з Угорщини і Польщі різко скоротився, а ціни на нього стали непривабливими. Ситуація, що склалася в останні дні на європейському газовому ринку, показала, що необхідно зробити Україні для того, щоб стати повноцінним газовим хабом.

Реверсні постачання газу з Європи стали різко скорочуватися: якщо імпорт з Угорщини скоротився майже в два рази, то імпорт з території Польщі і зовсім зупинився. Для того щоб реалізувати прагнення України використовувати ринкові механізми для зменшення енергетичної залежності від Росії, необхідно інвестувати у розвиток додаткових сполучних трубопроводів $ 50-60 млн, зазначають експерти.

Зокрема, як повідомила компанія-оператор угорської газотранспортної системи FGSZ Ltd, добовий обсяг імпорту газу з Угорщини до України скоротився з 9 млн до 3,9-5,2 млн кубометрів. Оператор газотранспортної системи Польщі Gaz-System повідомив, що постачання газу через Польщу з жовтня припинено (ще в кінці минулого місяця добовий обсяг імпорту становив понад 3 млн кубометрів).

Офіційно скорочення імпорту газу у Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України не коментують. Однак джерело в міністерстві розповіло, що з початку жовтня температура в країнах Європи різко знизилася, і обсяг постачань газу з України до Польщі і Угорщини значно зріс: "У цих умовах фактично не залишається потужностей для реверсу". Ще одна причина, відзначає джерело, - спотова ціна газу в Європі різко зросла, пише "Коммерсантъ-Україна".

- "Нафтогаз" пояснив, чому так повільно нарощує закупівлі газу в Європі

Наприклад, у Центрально-Європейському газовому хабі (CEGH) за минулий тиждень - у середньому з $ 342 до $ 357 за тис. кубометрів. З урахуванням доставки до кордону України ціна складе $ 385 за тис. кубометрів.

За прогнозами аналітика ІФД "Капітал" Віталія Крюкова, вже до середини жовтні ціна газу на CEGH досягне $ 387,5 за тис. кубометрів, а на кордоні з Україною - $ 415,5 за тис. кубометрів. Як відомо, зараз вартість газу, що закуповується Україною у "Газпрому", становить $ 407 за тис. кубометрів (з $ 100 знижкою).

Якщо обсяги постачань газу і надалі будуть скорочуватися, то уряд не зможе домогтися імпорту 3,5 млрд кубометрів газу до кінця року, як планувалося раніше, каже голова правління альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик.

Президент київського міжнародного енергетичного клубу Q-club Олександр Тодійчук зазначає, що без вирішення цієї технологічної проблеми важко говорити про створення повноцінного газового хабу на базі українських підземних сховищ газу (ПСГ). "Європейські учасники газового ринку неодноразово заявляли, що Україна повинна гарантувати підйом і постачання газу через свій кордон в обох напрямках саме у пікові періоди", - зазначає він.

Як зазначає Тодійчук, ситуація зі скороченням постачань показала, що в ідеалі Україні необхідно побудувати сполучні газопроводи-інтерконектори, які б дозволили зберегти можливість імпорту та експорту у будь-якій ситуації. За його оцінками, вартість будівництва таких газопроводів становить близько $ 50-60 млн.

Втім, Віталій Крюков відзначає, що в Європі так і не з'явився надлишок газу, і не відбулося різкого зниження цін на нього. На основних біржах Gaspool, NCG (Німеччина) і Baumgarten (Австрія) досі не з'явилося достатніх обсягів газу, альтернативного російському.

"Очікувалося, що Європа вже у 2012 році збільшить імпорт зрідженого газу з Північної Африки, Близького Сходу і навіть США. Але криза у єврозоні та політичні проблеми у країнах Магрибу так і не дали здійснитися цим планам",- говорить експерт.

У цій ситуації, навіть якщо Україна розширить потужності щодо імпорту газу, в окремі місяці його закупівля в Європі буде неможливою.

Зараз ПСГ України можуть вмістити 31 млрд кубометрів. Раніше голова Міненерго Едуард Ставицький заявляв про плани збільшити їхні потужності до 50 млрд кубометрів і використовувати для зберігання європейського газу.

Як відомо, через високу вартість російського газу і небажання "Газпрому" йти на поступки у питанні ціни, НАК "Нафтогаз України" у листопаді 2012 року почала реверсні постачання з Європи (через територію Польщі) за контрактом з німецькою RWEST. Реекспортований російський газ обходиться в середньому на $ 100 дешевше, ніж імпортований з Росії навіть зі знижкою.

Імпорт газу з Європи здійснюється також з території Угорщини (з березня 2013 року). Але найбільші надії Україна покладала на реверс зі Словаччини: якщо на перших двох маршрутах можна отримувати 6 млрд кубометрів газу на рік, то зі Словаччини - до 30 млрд кубометрів. !zn

Читайте також:

"Нафтогаз" імпортував у вересні 3,8 млрд куб. м газу, Фірташ поки призупинив постачання

Всупереч заявам міністра Ставицького, реверс газу зі Словаччини в Україну у вересні не почався

У "Газпромі" не бачать причин дозволяти Словаччини реекспорт газу в Україну

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі