Постачання газу зі 3". Підстав думати, що російська монополія дасть добро на такі постачання, очевидно, немає, пише "Коммерсант-Україна".
Голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський у вівторок заявив, що Словаччина не дозволить реекспортувати російський газ зі своєї території без попереднього схвалення "Газпрому". "Словаччина не має ясності у питанні відкриття реверсного потоку до України без домовленості з "Газпромом"",- сказав він.
На початку вересня НАК "Нафтогаз України" підписала угоду з німецькою RWE про зберігання її газу в українських підземних сховищах, що теоретично дозволяє імпортувати до 10 млрд кубометрів газу з Європи. Всього Україна споживає близько 55 млрд кубометрів газу на рік. Зі Словаччини за схемою реекспорту можна поставити не менше 30 млрд кубометрів, тоді як з Польщі та Угорщини - максимум 6 млрд кубометрів на рік.
Про те, що Словаччина може поставити хрест на планах українського уряду зі зниження залежності від російського газу, було відомо й раніше. Міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький навіть спеціально зустрічався з єврокомісаром з енергетики Гюнтером Еттінгером для врегулювання цього питання, але, очевидно, вони так і не змогли вирішити проблему.
Джерело видання в "Укртрансгазі" пояснило, що ніяких технічних перешкод для того, щоб почати імпорт газу зі Словаччини, не існує. "Але, на жаль, нам досі не вдалося вирішити питання політично. Словаччина знаходиться під впливом "Газпрому", і насамперед фінансовим", - заявив співрозмовник видання. На його думку, ситуація, можливо, покращиться після підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом, у результаті чого Брюссель може посилити тиск на Словаччину.
Тим часом у прес-службі "Газпрому" заявили, що Словаччина має забезпечувати транзит російського газу по своїй території відповідно до контракту, який не передбачає реекспорт газу. А джерело в компанії сказало, що просити у монополії дозволу на реекспорт безглуздо. "Немає жодної причини, навіщо нам потрібно на це погоджуватися", - зазначили у монополії.
Президент київського міжнародного енергетичного клубу Q-club Олександр Тодійчук каже, що головним методом впливу на Словаччину для "Газпрому" залишається контракт на транзит газу, який передбачає оплату не менше 50 млрд кубометрів газу на рік на умовах ship-or-pay. Контракт діє до 2029 року. У підсумку до 2029 року "Газпром" заплатить Словаччині за транзит більше 900 млрд кубометрів газу, але реальний обсяг прокачування складе не більше чверті заявленого. Тобто за транзит одних і тих самих обсягів газу буде сплачено двічі - на старих маршрутах через Східну Європу і через Nord Stream. "У разі, якщо Словаччина в односторонньому порядку почне реекспорт, "Газпром" звинуватить її у невиконанні договору і почне платити тільки за реально прокачаний газ, обсяг якого з кожним роком знижується", - зазначив Тодійчук.
Єдиний спосіб у цих умовах домогтися поступок від Словаччини - запропонувати їй заробити на транзиті газу в обсягах не менших, ніж пропонує Росія, вважає член комітету Верховної ради з ПЕК Сергій Пашинський. "Але це можливо лише за умови запуску в Україні газової біржі та створення повноцінного міжнародного газового хаба. Тоді транзит через Словаччину в українські ПСГ і назад може компенсувати втрати", - сказав Пашинський.
Втім, в України відкриваються нові можливості. Польська газета Dziennik Gazeta Prawna повідомила, що постачати газ до України розраховує і польська нафтогазова компанія PGNiG. Остання готова продавати до 1,7 млрд кубометрів газу на рік у зв'язку з падінням обсягу споживання у Польщі, закуповуючи газ на газовій біржі Baumgarten. Нині Україна імпортує з Польщі та Угорщині не більше 415 млн кубометрів газу на місяць. Цього року Україна планує поставити за реверсною схемою з цих двох країн до 2,5 млрд кубометрів газу. !zn
Читайте також:
Всупереч заявам міністра Ставицького, реверс газу зі Словаччини до України у вересні не почався
Азаров пригрозив повністю відмовитися від російського газу і використовувати вугілля
Російський газ для України в 2014 році буде коштувати в середньому $ 400