"Схвалення цієї угоди – це лише один з компонентів амбіційної співпраці між Україною, Європою і США, яка відіб'ється на геополітичній ситуації", - пише на сторінках Washington Post колишній міністр фінансів США Лоренс Саммерс, який минулого тижня кілька днів провів у Києві і взяв участь у саміті YES.
Він зауважує, що вже більше 30 років спостерігає за переговорами щодо боргів, починаючи з кризи в Латинській Америці в 1980 роках. І Україна добилася хороших результатів швидше, ніж будь-хто за цей час.
"Угода має багато позитивних сторін. Вона скорочує суму українського боргу і відкладає виплати на найближчі чотири роки. Також вона розблоковує підтримку МВФ і інших міжнародних організацій. Крім того, угода наближає день, коли Україна нарешті зможе залучити серйозні капіталовкладення у приватному секторі. А також вона встановлює ключові принципи, за якими Україна зможе відкласти боргові виплати Росії", - пише Саммерс.
Він додає, що в угоді також передбачені інструменти, які, у разі відновлення української економіки, не дозволять кредиторам відібрати усі кошти, необхідні для покращення життя українців. По-перше, йдеться про план на десять років, по-друге, згідно з угодою, борги можуть бути викуплені на відкритому ринку і переглянуті, а по-третє – умови ретельно і обережно сформульовані так, щоб гарантувати кредиторам додаткову виплату лише з короткострокового зростання економіки України і унеможливити довгостроковий потік фінансів власникам українського боргу.
Якщо ж Верховна Рада не затвердить угоду про реструктуризацію приватного боргу, тоді всі ці вигоди будуть втрачені. Міжнародна фінансова допомога закінчиться, оскільки Україну не будуть розглядати як серйозного гравця, який виконує взяті на себе зобов'язання. Над стабільністю банківської системи і валюти України теж нависне небезпека, а Росія докладе зусиль, щоб остаточно знищити українську економіку.
"Перефразовуючи Вінстона Черчіля, можна сказати, що можливо це ще не кінець чи навіть не початок кінця української економічної реформи, але це кінець початку", - пише Саммерс.
При цьому він додав, що США і Європа дуже зацікавлені в тому, щоб Україна досягла економічного успіху. Американський екс-міністр фінансів вважає правильним, що лідери Заходу не вдалися до військових методів допомоги українцям, а більш зосередилися на економічних інструментах.
"Якщо Україна зможе покращити стандарти життя для своїх громадян до рівня, вищого ніж в Росії, це буде великий тріумф Заходу. З цієї точки зору значно важливіше, що ми робимо для України, ніж те, що ми робимо для Росії", - йдеться в статті.
Саммерс радить розглядати фінансову підтримку Києва як інвестицію в зміцнення системи безпеки в Європі і США, ніж як допомогу у проведенні реформ. Якщо Україна доб'ється економічного успіху, інвестиції окупляться в кілька разів, оскільки кредити повертаються з процентними виплатами, а уряд Росії опиниться під тиском сильнішої української економіки і буде змушений слідувати її прикладу.
"Історики будуть дивуватися, чому міжнародна спільнота вклала в 10 разів більше грошей в підтримку непокірної Греції, ніж в реформування України. Так, можливо виплати всередині ЄС – це інша категорія допомоги. Але на сьогодні МВФ потенційно може виплатити Греції 41 мільярд доларів, які не можна порівняти з 22 мільярдами для України", - йдеться в статті.
Саммерс зауважує, що зараз Україна переживає ключовий момент переходу на відкритий ринок і принцип верховенства закону. В неї є найкраща за всю історію команда, орієнтована на ринки. І зараз саме час для світової спільноти зробити все можливе (принаймні більше, ніж було зроблено до сьогодні), щоб допомогти у такий відповідальний момент.
В цей же час, видання Bloomberg писало, що кредитори зажадали перегляду умов реструктуризації боргу України. Власники український цінних паперів, чиї інтереси представляє американська юридична компанія Shearman & Sterling, вважають раніше узгоджений варіант врегулювання боргового питання "нечесним".
Україна домовилася з кредиторами про списання 20% держборгу, а також про відстрочку виплат на 4 роки і зниження процентних ставок до 7,75% річних за всіма випусками 27 серпня. Вже через місяць, 23 вересня, Київ повинен був повернути $ 500 млн за євробондів, випущених урядом Азарова-Януковича у 2010 році. У Мінфіні серйозно готувалися ввести мораторій щодо держборгу і оголосити технічний дефолт, якщо б не вдалося досягти нинішньої домовленості з кредиторами.
У той же час, досягнення домовленості з приватними кредиторами щодо реструктуризації зовнішніх зобов'язань українського суверена, про яке хоча й не повідомили ще офіційно, однак уже широко висвітлюють у ЗМІ, не повинно стати приводом для самозаспокоєння, зазначав у статті для DT.UA Василь Башко.
Адже глибинні причини, через які протягом останніх років боргове навантаження на державний бюджет України зростало такими високими темпами (які й призвели до сповзання до фактичної неспроможності наших держфінансів виконувати свої зобов'язання повною мірою), залишилися неусунутими, пише автор.
Докладніше читайте в статті Постреструктуризаційне похмілля Василя Башко для тижневика "Дзеркало Тижня. Україна".