Президент України Петро Порошенко повернув на розгляд парламенту зі своїми пропозиціями закон, який зобов'язав Національні комісії та інші держоргани погоджувати з Кабінетом міністрів тарифи, які встановлюються на рівні, нижчому за економічно обґрунтований.
Цей закон був прийнятий 10 лютого, за нього проголосували 284 депутати.
В коментарях глави держави, оприлюднених на сайті парламенту у вівторок, зазначається, що закон пропонує внести до статті 5 та 15 Закону України "Про ціни і ціноутворення" зміни, згідно з якими встановлення державними колегіальними органами державних регульованих цін у розмірі, нижчому за економічно обґрунтований, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України з одночасним визначенням у відповідному рішенні Кабінету Міністрів України джерел відшкодування різниці між державним регульованим та економічно обґрунтованими цінами.
Проте, зазначають у президента, згідно зі статтею 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України; бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Тому зазначені вище зміни в Закон України "Про ціни і ціноутворення" можуть призвести до виникнення зобов'язань Кабінету Міністрів України визначити джерела відшкодування різниці між державним регульованим та економічно обґрунтованими цінами, які не підкріплені видатками державного бюджету (у разі якщо ці джерела не будуть передбачені в законі про Державний бюджет України на відповідний рік).
"Для уникнення такої ситуації вбачається доцільним запровадити механізм, за яким Кабінет Міністрів України погоджувати встановлення державними колегіальними органами державних регульованих цін у розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого з одночасним поданням на розгляд парламенту законопроекту про внесення змін до закону України про Державний бюджет України на відповідний рік за джерелами відшкодування різниці між державним регульованим та економічно обґрунтованими цінами", - наголошується в записці.
5 березня Рада прийняла в першому читанні закон про ринок газу в Україні. Як писав раніше ZN.UA, у випадку вступу цього закону в силу згаданий вище закон про тарифи втратить силу вже через кілька місяців.
Кабінет міністрів України на початку березня запропонував парламенту формувати тарифи на теплову енергію з урахуванням собівартості теплової енергії та забезпечуючи достатній рівень рентабельності суб'єктів господарювання у сферах теплопостачання та житлово-комунальних послуг. Разом з тим, який рівень рентабельності вважати достатнім у проекті закону не уточнюється.