Президент Петро Порошенко вважає, що Україна стала незалежною від російського газу, свідченням чого є проходження нинішнього осінньо-зимового опалювального сезону.
"Росія думала, що поставить нас на коліна, запропонувала газ по 212 (доларів за тис. кубометрів – ред). Я дав доручення, міністр (ймовірно, глава Міненерго Володимир Демчишин - ред.) дзвонить в Росію, каже: "Ні, ваш газ ми брати не будемо", - розповів президент, спілкуючись з жителями міста Володимирець у Рівненській області в п'ятницю, 29 січня.
Порошенко нагадав, що сьогодні Україна купує газ по реверсу в Європі, і він обходиться дешевше, ніж російський.
"Ми на сьогоднішній день пережили першу зиму без російського газу", - підкреслив президент.
У 2015 році Україна знизила залежність від газу з Росії в 2,3 рази, імпорту напряму від "Газпрому" всього лише 6,1 млрд куб. м газу. За підсумками попереднього 2014 року імпорт становив 14,5 млрд куб. м газу.
Раніше глава НАК "Нафтогазу України" Андрій Коболєв зазначав, що ситуація кардинально змінилася на початку 2015 року, після того, як "Газпром" втратив до $ 6 млрд з-за невдалої спроби перекрити реверс в Україну взимку.
Сьогодні ж все навпаки - тепер з "Газпрому" дзвонять і просять відновити закупівлі газу.
"Раніше ми були "на гачку" у Росії. Тепер же "Газпром" не має того впливу на Україну. Те, що російська сторона дзвонить нам і каже: "Давайте, ми дамо вам знижку, давайте, ми будемо продавати вам газ", стало результатом саме диверсифікації (маршрутів поставок газу в Україну - ред.)", - сказав Коболєв.
У 2015 році Україна припиняла закупівлі газу в РФ з 16 липня, і відновила їх 12 жовтня згідно тристоронніх домовленостей з "зимового пакету". Згідно з ним, Україна направила $ 500 млн на закупівлю 2 млрд кубів газу безпосередньо у "Газпрому" для закачування в підземні газові сховища (ПСГ).
Україна повністю виконала свої зобов'язання, і з 25 листопада "Нафтогаз" припинив закупівлі газу у "Газпрому".
З початку 2016 року Україна не купує газ у РФ, оскільки запропонована "Газпромом" ціна в $ 212 за тисячу кубометрів не є конкурентною: "Нафтогаз" купує газ за реверсом з Європи, де він коштує навіть менше $ 200.