НАК "Нафтогаз України" ще в грудні озвучив "Газпрому" свої умови відновлення закупівель газу у РФ. Остаточне рішення Києва буде "банальним комерційним" вибором найкращої ціни на ринку, заявив глава українського держхолдингу Андрій Коболєв.
"Ми повідомили, які конкурентні умови нам потрібні, щоб ми відновили поставки газу... Ми чекаємо, чи будуть наші пропозиції комерційні сприйняті російською стороною, і російська сторона обговорює яке буде рішення по відношенню до України", - сказав Коболєв в інтерв'ю "5 каналу", яке вийшло в ефір увечері в понеділок, 4 січня (відео записувалося до оприлюднення Росією ціни на газ для України - ред.).
"Зараз це (переговори з Газпромом - ред.) комерційний процес: домовимося – о'кей, не домовимося – будемо купувати газ в іншому місці... Для нас це буде банальне комерційне рішення – купувати чи не купувати", - сказав глава "Нафтогазу".
Варто відзначити, що в 2015 році Україна знизила залежність від газу з Росії в 2,3 рази, імпортувавши напряму від "Газпрому" всього лише 6,1 млрд куб. м газу. За підсумками попереднього 2014 року імпорт становив 14,5 млрд куб. м газу.
Коболєв зазначив, що перехід на комерційні відносини з "Газпромом" став можливий насамперед завдяки диверсифікації маршрутів імпорту газу - істотного розширення можливості для реверсних поставок в Україну з боку Європи. Також, на руку Україні відіграє і те, що ціни на світових ринках знижуються.
"Раніше ми були "на гачку" у Росії. "Газпром" тепер не має того впливу (на Україну). У 2015 році це змінилося... Те, що російська сторона телефонує нам і каже "Давайте, ми дамо вам знижку, давайте, ми будемо продавати вам газ", стало результатом саме диверсифікації...", - сказав Коболєв.
На думку глави "Нафтогазу", зміна риторики російської сторони - "точка неповернення" - відбулася після того, як "Газпром" втратив до $ 6 млрд через невдалу спробу перекрити реверс в Україну в 2014му– на початку 2015 року (за оцінками російських аналітиків).
Що стосується питання транзиту російського газу, то ситуацію з лобіюванням "Газпромом" другої черги "Північного потоку" Коболєв оцінив як "нестандартний газовий трикутник ЄС-РФ(Газпром)-Україна, в якому відбувається гра "хто перший не витримає". За словами глави "Нафтогазу", Україні в цій грі важливо впроваджувати європейські правила на своєму газовому ринку і затверджуватися як частина європейського газотранспортного ринку Європи.
Глави "Нафтогазу" і "Газпрому" Андрій Коболєв і Олексій Міллер провели переговори 23 грудня. А 1 січня стало відомо, що постановою уряду РФ, при контрактній ціні російського газу для України в $ 230 за тисячу кубів розмір її зменшення може скласти $ 17,77. Таким чином, пропонована Росією ціна на газ для України може становити $ 212,23 в I кварталі 2016 року.
У грудні глава Міненерго Володимир Демчишин говорив, що Україна готова купувати газ у Росії в першому кварталі 2016 року тільки за ціною, зіставною з європейською, тобто менше $ 200.