26 серпня відбулася телефонна розмова між державним секретарем США Майклом Помпео та президентом України Володимиром Зеленським. Пресслужба держдепартаменту повідомила, що основна тема розмови — стурбованість США інвестиціями Китаю в український промисловий сектор.
Зазначається, що мова йде про намагання Піднебесної придбати підприємство з виробництва двигунів «Мотор Січ».
"Держсекретар Помпео підняв питання про побоювання США з приводу згубних інвестицій КНР в Україну, включаючи зусилля Пекіна з придбання виробника двигунів"Мотор Січ", — повідомляє пресслужба.
Крім цього сторони обговорили ситуацію в Білорусі, боротьбу України з коронавірусом, врегулювання дипломатичних питань, які стосуються російської агресії на Сході, а також відновлення українського суверенітету і територіальної цілісності в Криму.
ПАТ "Мотор Січ" є одним з найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок. Продукція підприємства постачається в більш ніж 100 країн світу.
Після приватизації 1990-х «Мотор Січ» контролював В'ячеслав Богуслаєв, який був головою правління, генеральним директором, а потім - почесним президентом компанії.
У 2016 році великі пакети акцій ПАТ «Мотор Січ» було продано іноземним компаніям. У грудня 2019 Богуслаєв повідомив, що продав понад 50% акцій китайській Skyrizon Aircraft Holdings Limited за 250 млн доларів.
Продажем компанії цікавилася СБУ. У квітні 2018 року відбулися обшуки на ПАТ "Мотор Січ" у Запоріжжі у межах розслідування кримінального провадження про підготовку диверсії. За версією слідства, представники "іноземної компанії" намагалися перенести українське виробництво і передати технології сучасному заводу з виробництва авіадвигунів. Аби приховати реальних покупців акцій, продаж контрольного пакета акцій стратегічного підприємства здійснювався на адресу фізосіб і компаній нерезидентів в обсягах менших за 10%.
У 2017 році в рамках цього ж розслідування судом було накладено арешт на 56% акцій ПАТ "Мотор Січ".
Також проти продажу українського авіапідприємства китайцям висловлювалися в США, а неофіційний радник Дональда Трампа Ерік Прінс навіть вів переговори про покупку «Мотор Січі» американськими інвесторами.
Детальніше про продаж "Мотор Січ" читайте в статті Ігоря Левченка "Китайська сага "Мотор Січі": стратегічний інвестор чи "лижний інструктор"?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".