"Наша первісна оцінка показує, що зобов'язань недостатньо для усунення негативного впливу порушення конкуренції з боку "Газпрому" на ринках Центральної і Східної Європи, в тому числі польського ринку. Вони не можуть внести ніякого істотного внеску в зміну ситуації, яка викликала відкриття комісією справи в 2012 році. Ми вважаємо, що прийняття комісією цих зобов'язань є вкрай недостатнім", - сказав він.
Возняк додав, що PGNiG "представить детальну позицію про мінімальні вимоги до "Газпрому" протягом наданого Єврокомісією семитижневого вікна для подачі відгуків на проект рішення.
В матеріалах ЄК йдеться, що "Газпром" ізолював польський ринок і, можливо, стягував надмірно високі ціни порівняно з ціновими орієнтирами в Західній Європі. В останні роки робота польського ринку істотно покращилася, в тому числі завдяки розслідуванню ЄК. "Газпром" скасував заборону на реекспорт газу з Польщею. Запуск реверсу по газопроводу "Ямал-Європа" і велика кількість газопроводів-перемичок ще більше збільшила транскордонні потоки. Сьогодні польські клієнти можуть отримати доступ до західноєвропейських газових хабів як у випадку надзвичайних ситуацій, так і в пошуку альтернативних шляхів отримання газу. Крім того, через падіння цін на газ контрактні ціни "Газпрому" також знизились.
Проте "Газпром" як і раніше, залишається домінуючим гравцем на польському оптовому ринку. Як відзначають в ЄК, існують контрактні обмеження на вільний перетік газу за межі кордонів Польщі, а контрактні ціни для Польщі можуть знову підвищитися слідом за зростанням нафтових цін. В результаті врегулювання справи польські клієнти зможуть вимагати перегляду ціни на газ, якщо вона відхилиться від бэнчмарків Західної Європи. Польські покупці газу "Газпрому" зможуть продавати його в країнах Балтії.
Тим не менш, в ЄК додали, що не можуть змінити порядок функціонування газопроводу "Ямал-Європа", так як він регулюється двосторонньою угодою між урядами Росії та Польщі.
Польща в 2016 році отримала з Росії 11,1 млрд куб. м газу (зростання на 24,2%). Діючі умови контракту PGNiG оскаржила в суді, рішення арбітражу в Стокгольмі очікується не пізніше кінця липня 2017 року. PGNiG також оскаржила рішення Єврокомісії про надання "Газпрому" раніше заблокованих потужностей газопроводу OPAL - одного з сухопутних відводів від "Північного потоку".
Нагадаємо, що російський "Газпром" представив Єврокомісії зобов'язання по врегулюванню антимонопольної справи, де зобов'язався прибрати в контрактах всі бар'єри, що перешкоджають вільному перетоку газу на ринках Центральної і Східної Європи.
1 березня НАК "Нафтогаз України" звернувся до Європейського суду з запитом про долучення до справи за позовом компанії PGNiG, яка оскаржила рішення Єврокомісії, що дозволяє "Газпрому" значно збільшити використання потужностей німецького газопроводу OPAL.