Спочатку повинна бути здійснена реформа системи пільг і субсидій, і лише потім - підвищення тарифів на газ та інші комунальні послуги, заявив міністр соціальної політики Павло Розенко.
"Я вважаю, і це наша позиція, що без реформування системи субсидій говорити про підвищення тарифів (на енергоносії - ред.) в Україні неможливо. Тому спочатку - питання реформування системи субсидій, пільг, і тільки потім ми можемо говорити, що наші люди захищені і зможуть витримати підвищення цін на газ", - сказав Розенко з трибуни Верховної Ради.
При цьому міністр зазначив, що, на перший погляд, наша система субсидій "начебто працює", і що навіть міжнародні інспектори вважають її такою, що відповідає всім світовим практикам.
Як повідомив Розенко, сьогодні близько з 3 млн людей, які, за розрахунками Мінсоцполітики, мають право на отримання субсидії, цим правом користуються лише близько 1 млн осіб.
Це свідчить про те, вважає міністр, що люди просто "тотально не довіряють" нинішній системі пільг - "складній і незрозумілій", за якою для отримання субсидії потрібно пройти "десять кіл пекла".
Після реформи, наголосив Розенко, людям не потрібно буде особисто приходити і стояти у черзі в управлінні соцстраху і заповнювати п'ять сторінок документів.
"Сьогодні прийнято принципове рішення про те, що (після реформи) це буде одна сторінка загальних слів заяви та одна сторінка - декларації" - повідомив він.
"Більше того, бланк (на отримання субсидії) поштою в конверті буде отримувати абсолютно кожен споживач комунальних послуг. І таким же способом - безконтактным - людина буде відправляти цей заповнений документ назад в конверті в управління соцстраху" - повідомив він.
Також, за словами Розенка, будуть змінені критерії: "зайві" будуть усунені, зокрема, пункт "паї, доходи від земельних ділянок", "доходи від студентів".
"Таким чином ми йдемо на серйозне реформування системи субсидій в Україні і сподіваємося, що вона полегшить доступ громадян до них і - найголовніше - компенсує вплив, очевидно, безперервної необхідності підвищення цін на комунальні послуги" - резюмував Розенко.
Напередодні стало відомо, що Україна пообіцяла МВФ підвищити тарифи на енергоносії - поетапно, до 2017 року до рівня покриття собівартості. Разом з тим, Кабмін виділить з держбюджету 12,5 млрд грн на цільові субсидії для компенсації наслідків від підвищення цін.
Як писало ZN.UA, держава і соціально незахищені громадяни втрачають десятки мільярдів гривень із-за неефективної системи пільг. За рахунок оптимізації соціально-пільгової складової можна скоротити бюджетні витрати.