Попри військове вторгнення РФ та бойові дії, в Україні пенсіонери продовжують отримувати пенсійні виплати. Зокрема, у березні планується індексація пенсій. Видання «Головбух» пише, які зміни очікуються у пенсійному забезпеченні в Україні з протягом 2023 року.
Чи буде індексація пенсій
Як писало ZN.UA, уряд планує провести індиксацію пенсій у березні 2023 року.
Підвищення очікується лише на 5 %. Зокрема, особливу увагу приділять індексації пенсій наукових співробітників та державних службовців.
Який буде розмір мінімальної пенсії
З 1 грудня 2022 року мінімальний розмір пенсії за віком в Україні становить 2093 грн. Підвищень цієї суми не планується у 2023 році.
Очікується перерахунок мінімальних пенсій чорнобильцям, а з 1 квітня 2023 — автоматичний перерахунок пенсій громадянам, які продовжують працювати.
Пенсії чорнобильцям
У 2023 році пенсії чорнобильцям будуть такими, як середня зарплата в Україні. Очікується, що у 2023 цей показник зросте до 18 261 грн.
Якщо людина має інвалідність першої групи, то загальний розмір пенсії — 100% середнього заробітку. Для осіб з другою групою інвалідності — не нижче 80%, а з третьою — не менше 60%.
Додаткові виплати
У 2023 році в Україні планують ввести додаткові виплати для осіб, які отримують пенсію менше мінімальної, а також для тих, хто має великий страховий стаж.
За понаднормовий рік стажу (жінки — 30 років, чоловіки — 35 років) планується доплата по 20,93 грн.
Пенсія по інвалідності
В Україні розмір пенсії по інвалідності залежить від групи, яку має особа. Так, люди, які мають першу групу інвалідності та страховий стаж від 1 до 10 років, залежно від віку визначення інвалідності, матимуть 100% розміру пенсії за віком.
Для осіб з другою групою інвалідності та страховим стажем від 1 до 14 років — 90% пенсії за віком, з третьою групою інвалідності та страховим стажем від 1 до 14 років — 50% пенсії за віком.
Пенсія по втраті годувальника
Розміри пенсій за втратою годувальника будуть такі:
- на одного непрацездатного члена сім'ї — 50% пенсії за віком;
- на двох і більше непрацездатних членів сім'ї — 100% пенсії за віком.
Якщо йдеться про годувальника-військовослужбовця, то все залежить від причин смерті:
- При виконанні обов'язків військової служби — 70% грошового забезпечення загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї – батька, дружини (чоловіка), або іншого непрацездатного члена сім'ї, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї.
- 50% грошового забезпечення загиблого на кожного непрацездатного члена сім'ї, якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних члена сім'ї (крім батьків, дружини чи чоловіка).
- Якщо годувальник загинув через нещасний випадок і це не пов'язано з військовою службою, то пенсія буде 30% грошового забезпечення годувальника.
Виплати за вислугою років
Вийти на пенсію за віком у 2023 році можна за таких умов:
- у 60 років — зі страховим стажем не менше 30 років;
- в 63 роки — зі страховим стажем від 20 до 30 років;
- у 65 років — зі страховим стажем від 15 до 20 років.
У випадку, якщо людина продовжує офіційно працювати і у неї з'явиться відповідний страховий стаж, то їй призначать пенсію одразу після отримання стажу.
Зі стажем менш як 15 років, коли людині виповниться 65 років, їй буде виплачуватись державна соціальна допомога.
У наступному році пенсіонери продовжать отримувати пенсії, але у 2023 році не очікується їх значного підвищення. Експерт з питань соціальної політики Андрій Павловський прокоментував ситуацію з пенсійним забезпеченням у матеріалі ZN.UA «Пенсії у 2023-му: невтішні перспективи».