Переговори щодо транзиту газу продовжаться у тристоронньому форматі в Мінську в п'ятницю, 20 грудня, повідомляють у Міністерстві енергетики та захисту навколишнього середовища України.
Наголошується, що українська сторона дотримується своєї позиції, і незалежно від місця переговорів і ситуації буде її відстоювати.
"Нам необхідно отримати справедливу оплату за транспортування газу Україною і забезпечити енергетичну безпеку в регіоні. Від цього виграє кожен кінцевий споживач, адже продовження договору на транспортування газу буде сприяти стабільності на ринку, а відповідно - зменшення ціни на газ", - зазначив профільний міністр Олексій Оржель.
Раніше повідомлялося, що Україна, Росія і Єврокомісія наблизилися до підписання Угоди про транзит російського газу в Євросоюз через газотранспортну систему України.
19 листопада "Газпром" відправив "Нафтогазу" пропозицію щодо укладення нового або продовження чинного договору, термін дії якого закінчується 1 січня 2020 року. Російська компанія запропонувала НАК відмовитися від 3 млрд доларів, виграних у Стокгольмському арбітражі, в обмін на річний контракт і 25% знижку на газ. До того ж у Кремлі висловлювалися винесення теми газового транзиту на майбутній "нормандський" саміт. У "Нафтогазі" і Міненергетики пропозиції "Газпрому" відкинули. Пізніше Юрій Вітренко повідомив, що Україна готова розглядати можливість отримання газу від "Газпрому" в рахунок погашення заборгованості за рішенням минулого Стокгольмського арбітражу. Також готова відкликати свої позовні вимоги в новому арбітражі, але тільки якщо буде укладений довгостроковий контракт на транзит, який буде покривати всі витрати, і якщо "Нафтогазу" компенсують невиконання "Газпромом" зобов'язань за поточними контрактами.
19 вересня представники "Нафтогазу" і "Газпрому" попередньо домовилися про початок предметних переговорів щодо контракту з транзиту газу з РФ до ЄС через ГТС України. Українська сторона передала росіянам дорожню карту анбандлінгу і проекти договорів про транспортування газу через ГТС України і про взаємодію між операторами суміжних газотранспортних систем. Росіяни вперше допустили можливість співпраці з "Нафтогазом" за європейськими правилами з 1 січня 2020 року.