Новий скандал «за їжу» на експорт не за горами: які продукти під загрозою торгівельних обмежень

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Новий скандал «за їжу» на експорт не за горами: які продукти під загрозою торгівельних обмежень
Незадоволені європейці можуть влаштувати проблеми українським бізнесменам в період з січня по березень.

Новий продуктовий скандал у Європі не за горами. Аграрна спільнота України знову завмерла в напруженому очікуванні, прогнозує Лариса Гук «Шлюзи аграрних протестів відкриті: на черзі цукор, птиця, ягоди…».

Хоча Брюссель висловлює цілковиту підтримку та запевняє, що продукти харчування made in Ukraine не псують загальної картини, невдоволення динамічними поставками харчів і сільськогосподарської сировини з берегів Дніпра наростає. Друга-третя хвилі продовольчого цунамі на підході. Ймовірний час — друга половина січня — початок весни,

Відчуття чергового зіткнення продуктових інтересів України та окремих країн Європи за величезний ринок ЄС просто бринить у повітрі. Тим більше що Європейська рада вирішила розпочати переговори про вступ України та Молдови до Євросоюзу.

Більшість останніх подій вельми прозоро натякають, що новий скандал «за їжу» не за горами.

15 вересня 2023-го Єврокомісія знімає заборону на поставки продукції АПК з України, однак кілька держав рішення Брюсселя проігнорували та знову закрили кордони. Питання вільного доступу продовольства до ринків ЄС зависло в повітрі. Навіть попри той факт, що Україна запровадила нові правила експорту (верифікацію, ліцензування) на поставки пшениці ячменю, вівса, кукурудзи, сої, ріпаку, соняшнику, олії та шроту (постанова Кабміну №1132).

Нещодавно Україна та Болгарія нарешті домовилися про режим ліцензування експорту соняшнику, ріпаку, кукурудзи та пшениці. Причому питання лібералізації поставок соняшнику потужно проштовхували болгарські переробники. Водночас сусіди таки дотиснули та розширили перелік товарів, що ліцензуються: сухе молоко, заморожена малина, мед.

Словаччина просто пролонгувала заборону на агропродукцію з України. До «списку зерна» додали мед, цукор, ячмінь і борошно.

Тримає двері зачиненими також Угорщина.

Додаємо сюди поганий настрій європейських цукровиків, чиє життя останні два сезони не таке солодке, як їм хотілося б. Після зняття 15 вересня заборони на вивезення цукру вітчизняні експортери активізувалися. За перші три місяці сезону 2023/2024 маємо 184 тис. тонн продажів на зовнішні ринки. Саме стільки продали на експорт загалом за календарний 2022 рік — 181 тис. тонн.

За даними асоціації «Укрцукор», найбільші поставки — в Польщу, Болгарію, Угорщину. Європейські виробники цукрових буряків підрахували, що обсяг поставок українського цукру до ЄС може сягнути 800 тис. тонн за результатами сезону, тоді як до 2022-го працювала квота — лише 20 тис. тонн/рік.

Занепокоєні виробники птиці у Франції та Польщі, що переживають навалу українських курей. На одному з останніх засідань Copa-Cogeca (одного з найбільших об’єднань фермерів ЄС), враховуючи стрімке зростання поставок з України, учасники запропонували запровадити поріг імпорту, що призведе до автоматичного запуску захисних заходів для будь-якого сільськогосподарського товару, щойно обсяги поставок в окремо взятий період перевищать середній квартальний показник за 2022 рік. Як вихід пропонується автоматичний транзит виключно за межі ЄС.

Раніше ми писали про те, хто з українських агрохолдингів заробив більше від вільного доступу на ринок ЄС і чим це може обернутися для України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі