Нові санкції США ударять по відновленню економіки Росії - The Economist

Поділитися
Нові санкції США ударять по відновленню економіки Росії - The Economist Росія не зможе відновити свою економіку через нові санкції США. © pixabay.com
Вони не змінять курс Кремля, але не дозволять йому рухатися вперед.

В кінці червня німецький автоконцерн Daimler дав початок побудові нового заводу Mercedes-Benz поблизу Москви.

"Ми впевнені в довгостроковому потенціалі Росії", - сказав член правління німецької компанії Маркус Шефер на церемонії.

Завод варістю 250 мільйонів євро став першою інвестицією з боку західного виробника автомобілів, відколи Америка і ЄС наклали санкції на Росію з метою покарати її за агресію проти України.

Після двох років рецесії, Росія сподівається повернутися до зростання. І донедавна інвестиційні настрої в країні, здавалося, переживали потепління. Але потім наприкінці липня Конгрес США розширив санкції.

Про це пише The Economist, нагаюдуючи, що Володимир Путін відповів на це рішення вимогою скоротити штат американських дипломатичних представництв на 750 людей. Щоправда постраждають від цього здебільшого росіяни. Він також відібрав у американських дипломатів дачу в Срібному бору.

Розширення тиску зустріло сумніви в тому, що санкції взагалі працюють. Прихильники кажуть, що вони допомогли зупинити російське вторгнення в Україну. Противники ж вважають, що санкції - лише спосіб політиків мати вигляд жорстких. Правда ж більш складна. Санкції не змінили поведінку Путіна закордоном і можуть допомогти йому консолідувати владу вдома. Але в довгостроковій перспективі вони можуть підірвати стабільність його режиму.

Перші санкції з'явилися у відповідь на анексію Криму в березні 2014 року. Вони стосувалися конкретних осіб, активи яких в результаті були заморожені. В липні того ж року, коли російські бойовики вторглися на Схід України, з'явилися "секторальні санкції", які обмежили кредитування російських енергетичних і оборонних компаній і банків. Заходи були розроблені так, щоб не нашкодити світовим ринкам і виграти підтримку ЄС, який запроважив власні санкції.

"Мети розвалити російську економіку ніколи не було", - сказав неназваний колишній американський чиновник виданню.

Коли в кінці 2014 року ціни на нафту обвалилися, російська економіка почала переживати кризу. Санкції погіршили ситуацію. Кремлю довелося витрачати резерви для підтримки банків і компаній. Невизначеність змусила іноезмців подалі триматися від угод з кимось з Росії і не лише із "чорного" санкційного списку. Головний економіст "Альфа-банку" Наталія Орлова каже, що ці "мовчазні санкції" погіршили бізнес-клімат. Прямі іноземні інвестиції впали з 69 мільярдів доларів у 2013 році до лише 6,8 мільярдів у 2015-му.

Американські чиновники почали вказувати на це як на доказ, що санкції працюють. Прихильнихи тиску говорили, що це не дозволило Москві йти далі в наступ проти України і змусило її підписати Мінські угоди. Однак, санкції не змінили стратегії Путіна. Росія продовжує підтримувати самопроголошені "республіки" в Україні, а окупація Криму продовжується.

"Чесна правда в тому, що санкції поки не змінили російську політику", - визнала Евелін Фаркас, яка у Пентагоні відповідала за проблему Росії.

Кремль після запровадження тиску вторгся в Сирію і втрутився у американські вибори. Російський уряд тим часом виправдовує іноземними санкціями економічний обвал. Ендрю Вайсс з Carnegie Endowment зауважує, що вони відрізали друзів Путіна від іноземних ринків, зробивши їх дуже залежними від Кремля. За даними російського Forbes, друг Путіна Аркадій Ротенберг в 2015 році отримав з державного бюджету 555 мільярдів рублів за держзмовлення.

З часом бізнес почав менше боятися санкцій. В 2014 році Мінфін США порадив американським компаніям не брати участь у економічному форумі в Санкт-Петербурзі. В 2016-му ж багато виконавчих директорів були присутніми на події. Росія успішно випустила євробонди на 1,25 мільярд доларів у вересні 2016-го року. IKEA, Leroy Merlin, Pfizer і Mars Inc планують відкрити в Росії крамниці чи заводи.

Але нові санкції США можуть змусити іноземних інвесторів поставити плани на паузу. Це тривожить Кремль. Путін якраз збирається стати президентом в четверте, а виборці починають більше перейматися власними гаманцями, ніж Кримом. Очікуване зростання цього року буде меншим 2%. Еліти через перспективу довготривалої стагнації і нескінченного конфлікту із Заходом замислюються про те, куди прямує країна.

"Відчуття історичного глухого кута викликає паніку", - зауважив російський аналітик Володимир Фролов.

Санкції не змусять Путіна змінити свій курс. Але вони ускладнять його рух вперед.

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп в середу підписав закон про санкції проти Росії, Ірану і КНДР. Однак він стверджує, що закон має серйозні недоліки.

Документ обмежує можливість Трампа знімати санкції з Росії, а також підтверджує дію обмежень, накладених минулою адміністрацією.

У відповідь на прийнятий Конгресом США закон про санкції Москва вирішила зрівняти кількість працюючих у Росії американських дипломатів з кількістю співробітників російської дипмісії у Вашингтоні. У підсумку РФ до вересня повинні покинути 755 осіб. Крім того, американські дипломати позбавляються права використовувати відразу кілька об'єктів в Москві.

Президент України Петро Порошенко каже, що дії Вашингтона щодо РФ підтверджують стратегічний напрям відносин України і США.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі