Перед учасниками банківського ринку України може виникнути проблема надлишку валютної ліквідності. І навіть якщо «це буде не завтра, але це буде обов’язково».
Таку заяву зробив голова правління «Дочірнього банку Сбербанку Росії» Ігор Юшко під час засідання Фінансового прес-клубу на тему «Валютне регулювання: загрози реальні та уявні», яке провела «Ліга фінансового розвитку» за підтримки проекту USAID «Розвиток фінансового сектору» FINREP та тижневика «Дзеркало тижня. Україна».
«Тоді постане питання про подальші кроки лібералізації і можливості проводити активні операції за межами України. З цим стикався Казахстан кілька років тому. Важливе питання – як до цього підійти», - констатував І.Юшко.
На думку експерта, запровадження Нацбанком свопів – серйозний стимул для подальшого розвитку банківської системи, що сприятиме в т.ч. зниженню ставок. Перевагою цього інструменту банкір назвав те, що він надає банкам доступ до гривневого ресурсу за відсутності валютної позиції, а також створює певний часовий запас (3-5 років), поки на ринку не з’явиться довгострокова гривнева ліквідність – до проведення пенсійної реформи.
«Важливо розуміти, що свопи – це не валюто-обмінні операції. Це ресурсні операції. Тобто операція з обміну ресурсами в різних валютах, яка повинна враховувати прибутковість у цих різних валютах <…> Ці операції знімають дуже суттєві ризики з банків не тільки з іноземним капіталом, а й з усієї банківської системи. Раніше отримати в достатній кількості ресурс гривневий можна було тільки через домовленість про рефінансування в Нацбанку, а це - складна і не завжди прозора процедура, яка викликала багато нарікань у минулі роки. Зробити гривню доступною також можна було, відкривши валютну позицію, – тобто продавши валюту, яка у вас є, і вже після цього проводити з гривневим ресурсом якісь операції – активне кредитування, фондовий ринок і т.д. А для банків це вкрай неприємно та непрофесійно», - зазначив І. Юшко.