НБУ виступає проти втручання держави у роботу платіжного ринку

Поділитися
НБУ виступає проти втручання держави у роботу платіжного ринку
Прибуток банків може суттєво скоротитися.

Національний банк виступає за ринкове регулювання умов роботи на платіжному ринку та наполягає на тому, що законодавець не може втручатися у політику встановлення розміру комісій на ньому. Про це йдеться у повідомленні банку.

НБУ погоджується, що із законодавства можна виключити норму про обов'язковість наявності безготівкової оплати, але не підтримує ініціативу законодавчого регулювання комісії інтерчейндж та обмеження винагороди за еквайринг. Ринкові компанії, як банки так і роздрібні торговці, мають вирішити це питання у форматі переговорів, а не шляхом внесення змін до законодавства.

Зазначається, що наприкінці лютого парламент підтримав у першому читанні проєкт закону №4364 про платіжні послуги, і до другого читання у ньому може з'явитися норма, про можливість обмеження державою ставок комісії інтерчейндж та винагороди за еквайринг - плати, яку банки беруть з продавців за обробку карткових платежів.

Причина конфлікту: бажання роздрібних торговців знизити комісію, яку вони сплачують банкам за переказ грошей, не шляхом ринкових переговорів, а через втручання у цей процес держави.

Якщо інтернет-магазини та роздрібні мережі виграють, прибуток банків скоротиться.

«Що отримає споживач? Навряд зниження нинішньої комісії банку у 3% суттєво вплине на зменшення роздрібних цін на товари, а навіть якщо й так, це зменшення не буде відчутним, бо на інфляцію впливають значно вагоміші чинники, наприклад підвищення зарплат персоналу чи оренда приміщень. За попередніми розрахунками великі торгові мережі зможуть зекономити на обмеженні комісії 2-2,5% від своїх видатків. Натомість у банків плата за еквайрінг генерує суттєву частину доходів, за рахунок яких споживачі зараз отримують безкоштовні платіжні картки, можливість оплати частинами та кешбеки. Розширення мереж терміналів для оплати також здійснюється за рахунок цих прибутків. Вочевидь від цих вигод доведеться відмовитися і банкам, і власникам платіжних карток, і дрібним точкам продажу», - зазначають в НБУ.

Зокрема, за нормами, які закладені у законопроектах Ради, для банків збитковими будуть POS-термінали в торгових точках, з обігом меншим за 33 тис. грн на місяць. Відповідно це може скоротити поширення безготівкових розрахунків у невеликих населенних пунктах та у дрібних точках продажу.

На переконання банків, примусове зниження рівня комісії банків за безготівкові платежі зробить збитковими роботу POS-терміналів у невеликих торгових точках та у підприємців, що змусить банки скорочувати мережу #cashless саме для малого бізнесу. Зокрема, Приватбанк порахував, що близько 120 тисяч підприємців та дрібних точок продажів можуть втратити доступ до сучасних платіжних технологій та можливості отримувати оплату безготівково, якщо парламент зважиться на неринкове регулювання комісій банківського еквайрингу.

Раніше Нацбанк опублікував офіційну заяву з критикою проекту закону №4364, яким депутати зокрема хочуть встановити граничний розмір міжбанківської комісії. Регулятор вважає, що це може зашкодити споживачам і змусить банки згортати програми лояльності. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі