НБУ вирішив капітально змінити законодавство, щоб забрати у власність держави ще один банк

Поділитися
Одного закону, який ще восени створив умови для націоналізації системно важливих банків в Україні хоч конвеєром, Нацбанку виявилося замало.

Національний банк України написав та передав на розгляд парламенту законопроєкт, ухвалення якого дозволить націоналізувати в Україні ще один банк - "Сенс Банк", він же колишній "Альфа-банк", але за новою процедурою, якою раніше в країні не ісувало. Відповідний законопроєкт, а також супровідний лист до профільного комітету парламенту отримала в своє розпорядження "Економічна правда".

Законопроєктом пропонується внести зміни до Цивільно процесуального кодексу, Господарського кодексу, Кодексу адміністративного судочинства України, а також до законів "Про банки і банківську діяльність" та "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Головна ідея законопроєкту полягає в тому, забрати банк у власність держави за спрощеною процедурою. І щоб це можна було зробити не лише з банком, який втратив ліквідність, а просто, якщо проти власників такої установи застосовано українські та міжнародні санкції.

Якщо держава обере цей шлях, це дозволить провести націоналізацію "Сенс банку", не чекаючи 120 днів проблемності. А також незалежно від ситуації з ліквідністю.

Цікаво, що це буде вже другий законопроєкт протягом пів року, спрямований на націоналізацію банків в Україні

Перший - про націоналізацію системних банків в умовах воєнного стану, був ухвалений Верховною Радою ще восени. І хоча законом було створено умови для того,  щоб націоналізацію системно важливих банків поставити на конвеєр (за тією ж схемою, за якою свого часу був націоналізований "ПриватБанк", але в умовах війни), але, як видно, Нацбанку цього закону виявилося замало.

Доручення підготувати законопроєкт, який би дозволив націоналізувати "Сенс банк", голова НБУ Андрій Пишний віддав у лютому поточного року.

Хоча ще в жовтні 2022 року, коли було накладено санкції на співвласника та найбільшого акціонера банку Міхаіла Фрідмана, той написав голові НБУ Андрію Пишному листа в якому заявив про готовність докапіталізувати фінансову установу на $1 млрд.

А в разі рішення уряду чи Національного банку щодо необхідності передачі контролю у банку державі чи іншому акціонеру, Фрідман заявив про готовність акціонерів безоплатно передати його акції Україні.

На щастя, наші західні партнери недвозначно натякнули, що таке рішення точно не буде прийнятним, та й узагалі, епоха виняткових умов для цього банку мала б, нарешті, завершитися.

Адже "Сенс банк" ("Альфа-Банк") лишався останнім російським банком на ринку, «російськості» якого вперто не помічали. Якось уже так вийшло, що на "Сбєрбанк" і "Промінвест" санкції наклали ще 2017 року, а з початком повномасштабної агресії взагалі відібрали ліцензії, а от "Альфа" тривалий час залишався осторонь, наче й не російський. Читайте про це в матеріалі Юлії Самаєвої - "Що не так із націоналізацією "Альфи"".

Довідково:

У липні 2022 року "Альфа-банк" - український банк з російськими власниками, змінив назву, щоб не асоціюватися з Росією.  З 11 липня банк став використовувати нову назву - "Сенс Банк".

Перед цим під санкції ЄС потрапили російські громадяни Михайло Фрідман і Петро Авен, яким належить близько половини акцій банку.

Водночас в НБУ щодо російських власників українського АТ “Альфа-Банк” заявили, що вжиті до цих осіб засоби впливу є достатніми. А сам банк є системно важливим банком, який працює на території України виключно в межах українського законодавства, на відміну від Альфа-банку (Росія), що підпав під міжнародні санкції.

Пізніше перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова також заявила, що російські власники українського "Альфа-банку" повинні продати свої частки в українському банку, але вже після війни.

У жовтні в Україні арештували активи російського співвласника "Альфа-банк Україна" - Міхаіла Фрідмана. До того ж, було повідомлено про підозру колишнім голові та виконувачу обов’язків голови правління банку. 

У цьому зв'язку у ЗМІ почали ширитися чутки про підготовку "Альфа-банк Україна" до націоналізації державою.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі