Гетманцев вніс законопроєкт, що дозволяє націоналізацію системно важливих банків в умовах воєнного стану

Поділитися
Гетманцев вніс законопроєкт, що дозволяє націоналізацію системно важливих банків в умовах воєнного стану © vgolos.com.ua
За схемою націоналізації "Приватбанку" - визнання погіршення платоспроможності та викуп за 1 грн.

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №8069 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей виведення з ринку системно важливого банку в умовах воєнного стану".

Автор законодавчої ініціативи - глава парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Серед авторів цього документу також Ярослав Железняк, Вікторія Кінзбурська, Ірина Аллахвердієва, Юлія Діденко, Євген Петруняк.

Фактично, законопроєктом ставиться на конвеєр націоналізація системно важливих банків, щодо яких держава запідозрить погіршення платоспроможності. Тобто, за тією ж схемою, за якою свого часу був націоналізований "Приватбанк".

Як зазначається в пояснювальній записці до проєкту, націоналізація є набагато менш затратною для держави процедурою, як і в буквальному сенсі, так і в психологічному плані - для банківського ринку.

"Віднесення до категорії неплатоспроможних через втрату ліквідності системно важливого банку та подальше його виведення з ринку за загальною процедурою в умовах воєнного стану є надто обтяжливим та створює додаткові ризики для системи у цілому. Зокрема, ліквідація такого банку може мати наслідком виникнення недовіри до банківського сектору, спровокувати подальшу ланцюгову реакцію відпливів коштів, втрату коштів клієнтами такого банку, зниження потенціалу кредитування населення та бізнесу, часткове руйнування платіжної інфраструктури. Більш того, виплата Фондом гарантування вкладів фізичних осіб 100 відсотків суми вкладів фізичним особам призведе до значних втрат Державного бюджету", - пише Гетманцев у пояснювальній записці.

Водночас націоналізація банку, переконаний глава парламентського комітету, буде не лише не обтяжливою фінансово, але й дасть змогу відновити роботу фінансової установи та мінімізувати ризики розгортання негативних явищ на ринку.

Законопроєктом пропонується надати державі в особі Міністерства фінансів України право за пропозицією Національного банку України брати участь у виведенні з ринку системно важливого банку, щодо якого центральним банком було прийнято рішення про віднесення до категорії неплатоспроможних.

А фактично, відбуватиметься націоналізація системно важливого банку через процедуру віднесення банку до категорії неплатоспроможних, однак без докапіталізації з боку держави. Продаж банку буде здійснений за 1 грн, незалежно від фактичного розміру регулятивного капіталу банку на день прийняття Національним банком України відповідного рішення.

Законопроєктом також пропонується запровадити припинення зобов’язань банку перед контролерами та власниками істотної участі у такому банку.

"Відшкодування вартості акцій акціонерам буде можливим тільки після компенсації збитків державі Україна від Російської Федерації", - роз'яснює Гетманцев свою законодавчу ініціативу.

Нагадаємо, в березні НБУ оновив перелік системно важливих банків. У ньому 14 банківських установ: Альфа-Банк, А-Банк, Кредобанк, ОТП Банк, Ощадбанк, Південний, Приватбанк, ПУМБ, Райффайзен Банк, Таскомбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк, Укрсиббанк, Універсал Банк.

Місяць тому в НБУ назвали кількість збиткових банків за підсумками другого кварталу

Попри певні позитивні тенденції в банківському секторі України, понад два десятки банків за підсумками II кварталу 2022 року виявилися збитковими, а частина тих, які втримали прибутковість, зробили це за рахунок скорочення власних витрат, зокрема заробітних плат. Про це йдеться в Огляді банківського сектору за другий квартал поточного року, виданим Національним банком.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі