20 банків в Україні знаходяться під загрозою банкрутства - АУБ

Поділитися
20 банків в Україні знаходяться під загрозою банкрутства - АУБ © news.dtkt.ua
Нацбанк закликають повернути ставки по довгострокових кредитах рефінансування до рівня станом на 1 червня.

Ставка рефінансування, яка була підвищена НБУ до 27%, може призвести до банкрутства 20 банків. Про це йдеться в заяві Асоціації українських банків.

"У разі застосування ставки рефінансування по довгостроковим та короткостроковим кредитам 27% - це може призвести до банкрутства до 20 банків України", - наголошується в заяві.

В асоціації звертають увагу, що більше 50% позичальників припинять обслуговувати кредити. Вже зараз багато клієнтів звертаються до банків з проханням щодо проведення реструктуризації поточної кредитної заборгованості, що означає автоматичне погіршення структури активів банків

Крім того, банки матимуть величезні збитки від від’ємної процентної маржі, оскільки споживчі кредити та кредити бізнесу містять фіксовану процентну ставку, яка має залишатись незмінною. Вже зараз є випадки, коли великі роздрібні торгівельні мережі вже беруть кредити під 30% для попередньої оплати.

"З огляду на перспективу різкого здороження ресурсів, яке стане неминучим наслідком підняття НБУ ставки по кредиту до 27%, мусимо наголосити, що підвищення відсотків за кредитами потягне за собою різке погіршення структури кредитних портфелів, порушення норм резервування та значне зниження ліквідності банківської системи", - зазначають в об'єднанні.

Також, здорожчання грошових ресурсів для реального сектору економіки та банків призведе до зупинки кредитування, необхідного для відновлення виробництва, до зменшення його обсягів, спричинить скорочення робочих місць, що у свою чергу буде мати негативний вплив як на економіку в цілому, так і на соціальну та демографічну ситуацію в країні.

АУБ вказує, що це може призвести до банківської кризи, якої вдавалося уникнути навіть під час перших місяців війни.

"Вартість отриманих банками від НБУ ресурсів зросла в 2,5 рази. Для більшості банків будуть зафіксовані значні збитки при перерахунку вартості кредитів рефінансування, оскільки банки не мають можливості збільшення ставок за раніше наданими кредитами та придбаними ОВДП. Як наслідок, це створить додаткове навантаження на капітали банків. Під значним тиском опиниться Фонд гарантування вкладів фізичних осіб", - йдеться у заяві.

У зв'язку з цим члени асоціації закликають Нацбанк врахувати складність ситуації та повернути ставки по довгострокових кредитах рефінансування до рівня станом на 1 червня.

Також там пропонують дозволити дострокове погашення банками кредиту з рефінансування - за рахунок заставного майна шляхом добровільної передачі банками у власність НБУ заставлених ОВДП та ОВМП "за справедливою вартістю". Крім того, АУБ пропонує адаптувати нормативи для банків України у зв’язку із введенням воєнного стану та різким підвищенням облікової ставки НБУ.

Нагадаємо, що 2 червня Нацбанк підняв облікову ставку з 10% відразу до 25%. При цьому ставку для кредитів рефінансування було встановлено на рівні 27%, а для депозитних сертифікатів – 23%.

Із початку повномасштабного нападу Росії економіка та фінансова система переведені з ринкових засад управління на управління в "ручному" режимі для реагування на безпрецедентні виклики. Цей підхід спрацював. Він дав змогу вгамувати паніку та стабілізувати роботу фінансово-економічної системи. Проте за поступового відновлення економіки негативні та дестабілізуючі ефекти від "ручного" управління фінансовою системою та величезного дефіциту бюджету стають відчутнішими. Детальніше читайте у статті голови НБУ Кирила Шевченка для ZN.UA "Фінансово-економічна політика за воєнного часу".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі