Які 20 банків перебувають під загрозою банкрутства через підвищення облікової ставки НБУ - версія експерта

Поділитися
Які 20 банків перебувають під загрозою банкрутства через підвищення облікової ставки НБУ - версія експерта © Depositphotos / kwanchaidp
Обчислити такі установи, вважає експерт, можна за ознакою підвищення відсотків за депозитами.

Чи очікує Україну новий "банкопад" і які 20 банків могла мати на увазі Асоціація українських банків, говорячи про їхнє можливе банкрутство, розповів експерт CASE Україна, повідомляє UBR.ua.

Так, асоційований експерт CASE Україна, колишній заступник директора департаменту фінансової стабільності НБУ Євгеній Дубогриз вважає, що в АУБ мали на увазі приватні банки, які мають найбільшу частку рефінансування НБУ у всьому фондуванні.

"Ніхто ж не знає, у якого банку які кредити та які застави, це конфіденційна інформація. Є, наприклад, регіональні банки, наприклад, Метабанк, головний офіс у Запоріжжі. Кому він видавав кредити, ніхто не знає, Запоріжжя поруч із фронтом", – каже експерт.

Водночас можна обчислити чимало установ, які мають велику частку зобов'язань перед регулятором та оперативно підняли відсотки за депозитами станом на 1 травня. Тобто, це ті банки, яким зараз дуже потрібні гроші для швидкого погашення взятих кредитів рефінансу.

До їх списку, на думку експерта, потрапили:

  • РВС Банк (RwS bank);
  • КІБ (ComInBank);
  • Авангард;
  • Банк Січ;
  • Індустріалбанк;
  • Кристалбанк;
  • Скай Банк;
  • Альянс;
  • МТБ Банк;
  • "Український капітал";
  • Радабанк;
  • Кредитвест банк;
  • Глобус;
  • Моторбанк;
  • Укрбудінвестбанк;
  • АП Банк (Агропросперіс Банк);
  • Таскомбанк.

Це зовсім не означає, що всі ці фінустанови або навіть кілька з них стануть банкрутами, але це свідчить про те, що після підвищення облікової ставки у них почалися проблеми з доходами, і в умовах війни це може перерости у великі проблеми.

Нагадаємо, раніше в Асоціації українських банків (АУБ) заявили про те, що під загрозою банкрутства перебувають близько 20 банків, що становить майже третину від загальної кількості. А причиною можливого банкопада там вважають рекордне підвищення облікової ставки НБУ із 10% до 25%.

Президент АУБ Андрій Дубас розповів, що до підвищення ставки банки брали у НБУ рефінанс під 9% та вкладали ці гроші в ОВДП у середньому по 12%. Тепер повертати гроші Нацбанку доведеться по 27%, що завдасть сильного удару.

Нагадаємо також, що на початку квітня ВРУ ухвалила закон про підвищення гарантованої суми за вкладами та повне відшкодування Фондом гарантування коштів вкладникам на період воєнного стану.

Тобто, на сьогоднішній день відшкодування вкладів населенню відбувається не в межах гарантованої суми – 200 тис. грн, а на всі 100%.

Дія цієї норми поширюється на банки, рішення про виведення з ринку яких буде прийнято після набуття чинності цим Законом.

Через три місяці після припинення або скасування дії військового стану гарантована сума за вкладами становитиме не менше ніж 600 000 грн.

В Україні 3 червня визнано неплатоспроможним Мегабанк.

Станом на 1 березня 2022 року Фонд гарантування вкладів виплатив вкладникам неплатоспроможних банків 95,7 млрд грн.

Протягом 2014-2016 років для забезпечення виплат гарантованого відшкодування Фонд залучив до Міністерства фінансів та Національного банку кредитні кошти на загальну суму близько 80 млрд. грн. Вартість запозичень становила від 9,99 до 14%.

На сьогоднішній день Фонд повністю розрахувався з НБУ, виплативши 25,6 млрд. грн., з яких 5,5 млрд. грн. – нараховані відсотки. А також перерахував Міністерству фінансів (у тому числі достроково) 21,7 млрд. грн., з яких 7,9 млрд. грн. – відсотки. Залишок боргових зобов'язань Фонду становить 108,3 млрд. грн. – 45,7 млрд. грн. за номіналом векселів, за якими Фонд до кінця 2031 року повинен сплатити 62,5 млрд. грн. відсотків.

Приблизно дві треті українські банки повідомляють про збільшення депозитних вкладів українських громадян. І це при тому, що розмір депозитної ставки від початку війни в Україні щомісяця знижується приблизно на 1%. При цьому самим банкам зараз гроші вкладників просто не потрібні, оскільки їх практично нікуди вкладати пише у своїй статті для ZN.UA "Депозити в умовах війни: чому вклади в банках продовжують зростати, незважаючи на мізерні ставки" Артур Федорчук.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі