Ліквідація Мегабанку може вказувати на початок проблем у банківській системі України: що не так з банкрутством банку

Поділитися
Ліквідація Мегабанку може вказувати на початок проблем у банківській системі України: що не так з банкрутством банку © Мегабанк / Facebook
Зруйновані сотні підприємств, чиїми активами та рахунками займаються десятки українських банків, і це означає, що на них може чекати така сама доля, як і Мегабанк.

Мегабанк це перша жертва в банківській системі, яка полягла саме в результаті війни, а тому така ж доля може спіткати десятки інших українських банків. Про це заявили експерти, які не згодні з версією Нацбанку щодо причин ліквідації Мегабанку, пише UBR.ua.

На їхню думку, долю Мегабанку вирішила саме війна.

"Чи підлягав даний банк ліквідації та банкрутству, якби не було війни? Малоймовірно. Швидше за все, були б знайдені механізми, щоб його докапіталізувати, і, відповідно, сформувати допкапітал або об'єднати з якимось іншим банком, викупити його і т.д. Але війна внесла свої корективи", - вважає керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин.

За його словами, сьогодні зруйновано сотні підприємств чиїми активами та рахунками займаються десятки українських банків. Це означає лише те, що деякі фінустанови чекає така сама доля, як і Мегабанк.

З НБУ категорично не згоден і голова наглядової ради в 2015-2019 та голова правління Мегабанку в 2019-2021 роках Олексій Яценко.

"У мене виникає питання, якщо ми такі погані з 2016 року, то чому нас вирішили закрити зараз? Якщо були погані, то чому не закрили? Якщо ми були погані, але з цим можна було жити, то що стало тригером зараз, щоб закрити? Що змінилося?", – прокоментував він.

У Мегабанку зазначають, що у жовтні минулого року, за чотири місяці до того, як НБУ оголосив банк проблемним, заступник голови НБУ Ярослав Матузка визнав у листі банку, що у того зі зв'язаними особами все нормально.

"У нас лист, датований жовтнем 2021 року про успішне виконання програми, і про те, що у нас норматив пов'язаних осіб знаходиться в нормативних значеннях Нацбанку. Лист підписаний Матузкою. Нібито весь цей час ми кредитували пов'язані компанії, при цьому вони самі ж дають нам листа, що ми всі молодці і виконали план, вписалися в нормативи, у нас пов'язаність не перевищує 25% від капіталу, як і має бути у всіх банків", - розповів Олексій Яценко.

Ще одна суперечність полягає в тому, що буквально за півроку до того, як банк визнали проблемним, його наводили як приклад президенту ЄБРР, як зразково-показовий, поряд з Райфайзен Банком Аваль та Укрсиббанком.

На думку голови НБУ виходить, що, як мінімум, рік тому банк був досить стійкий, оскільки його не соромилися наводити як приклад. Станом на 1 січня серед акціонерів Мегабанку значилися ЄБРР (11,3%), Німецький банк розвитку KfW (11,3%) та Міжнародна фінансова корпорація (IFC) – 4,5%.

У той же час, у Мегабанку згодні, що хоч крапку поставила і війна, але причиною стала криза неплатежів. У травні почалися проблеми з проведенням платіжок, і, хоча, за словами Яценка, всі платежі були в результаті проведені, крім останнього дня, коли НБУ відключив коррахунки банку, через що заморозилися платежі на 30 млн грн, це стало підставою для оголошення банку неплатоспроможним..

Нагадаємо, на початку червня, вперше з початку війни в Україні, було визнано неплатоспроможним Мегабанк. НБУ аргументував це суттєвими порушеннями щодо оцінки кредитного ризику, інсайдерського кредитування та невиконання плану докапіталізації.

Заступник голови НБУ Ярослав Матузка заявив, що Мегабанк був визнаний проблемним ще 3 лютого, а перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова розповіла, що проблеми у фінустанови були ще з 2016 року, тому його ліквідацію виправдано.

Мегабанк мав близько півмільйона клієнтів-фізособ, у середньому здійснювалося 650 тис. комунальних платежів. Відповідно до законодавства, всі фізособи отримають свої вклади у 100% обсязі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі