Наказ "Нафтогазу" відключити Трипільську ТЕС від газу зупинений, проте це не розв'язало саму проблему - шалених боргів та штрафів, які виписує компаніям "Нафтогаз" на тлі власних дутих прибутків та шалених премій. Про це в ефірі "Громадського радіо" заявив народний депутат, голова тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради щодо кризових явищ на енергоринку Олексій Кучеренко.
"Ми розбирали цю ситуацію. Однозначно, доручення "Нафтогазу" зупинено, ніхто зараз не буде відмикати Трипільську ТЕС, але, на жаль, мене турбує проблема боргів і штрафів, який "Нафтогаз" звик нараховувати, а потім звітувати про свої дуті прибутки й виплачувати собі шалені премії", - зазначив він.
Водночас Кучеренко звернув увагу на низку дивних, за його словами, обставин, які стануть предметом дослідження тимчасової спеціальної комісії, яку він очолює.
"У чому парадокс ситуації? Державна компанія НАК "Нафтогаз" заявляє, що є борг у 2,8 мільярда перед нею від державної компанії "Центренерго" — це компанія, яке генерує електроенергію. Трипільська ТЕС — це частина цієї компанії "Центренерго", яка критично важлива для Києва і Київської області. Дорогою кажуть, що є ще борги державної компанії "Укренерго", яка так само не розраховується. Ми чули з вами, що уряд на 100% готовий до опалювального сезону. А це тільки початок опалювального сезону і вже йде команда на відключення. Погодьтеся, що щось тут не так", - зазначив народний депутат.
"Ми, безумовно, проведемо в ТСК своє розслідування цієї ситуації. Але я вам відкрию таємницю. Я їду з наради в Міненерго, яка була проведена на моє прохання, і ситуація виглядає, м’яко кажучи, дуже дивною", - додав він.
Кучеренко переконаний, що йде спроба рейдерського захоплення облгазів. Це підтверджує той факт, що напередодні опалювального сезону раптом спливає проблема боргів, які насправді є дуже старими.
"Ці борги старі. За три роки можна було розібратися із боргом у 2,8 мільярда (борг "Центренерго", - ред), і з цим ланцюгом. Бо тільки влітку ми списали 76 мільярдів борів на газовому ринку саме через НАК "Нафтогаз". І тут починається все спочатку", - зазначив він.
"По-друге, я чомусь переконаний, що НАК "Нафтогаз" зараз проводить таку атаку, рейдерське захоплення облгазів — цих газорозподільних компаній. Бо він хоче надмонополії. І в цій ситуації так побудований ланцюжок, що якщо облгаз не виконає команду НАК "Нафтогазу" (відключити Трипільську ТЕС, - ред.), то він почне виставляти їм дуже великі штрафні санкції по 50 мільйонів на день для того, щоб після цього вводити туди свого керуючого і банкротити ті компанії", - додав він.
Кучеренко наголосив, що штрафна політика "Нафтогазу" лише заганяє компанії в глухий кут.
"Бо немає джерела оплатити ці шалені штрафні санкції. "Нафтогаз" звик нараховувати, а потім звітувати про свої дуті прибутки і виплачувати собі шалені премії.", - підкреслив він.
Кучеренко також натякнув, що надалі ця ситуація розвиватиметься дуже несприятливо для керівництва "Нафтогазу".
"Я сподіваюся тут на кадрове рішення, воно вже давно перезріло. Я не збираюся так це лишати, тому буде звернення і на рівень міністра, і на рівень Офісу президента", - наголосив він.
"Це свідчення того, що система управління в енергетиці повністю розбалансована, крайнього там зараз не знайдеш, і все це наслідок безглуздих реформ, які робилися останні 5-6 років на так званих енергоринках — незалежні регулятори, незалежні ради тощо. А в цій незалежності шахраї ловлять велику рибу", - додав народний депутат.
Нагадаємо, наприкінці поточного тижня стало відомо, що "Нафтогаз" дав команду Київоблгазу припинити постачання газу на Трипільську ТЕС, яка виробляє критичну для Києва та області електроенергію.
Одночасно, як писала раніше ZN.UA, облгази планують позбавити доступу до грошей, які платять споживачі за розподіл газу, а можливо й взагалі усунути ці структури з ринку газу для населення. Це випливає з проєкту постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку проведення розрахунків за послуги розподілу природного газу", який оприлюднила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг,.