500 найбагатших людей світу в 2024 році стали значно багатшими, а Ілон Маск, Марк Цукерберг і Дженсен Хуанг досягли нового рубежу: загальної вартості капіталу у $10 трильйонів, пише Bloomberg.
Ключову роль у збільшенні багатства трійці, а також статків Ларрі Еллісона, Джеффа Безоса, Майкла Делла та співзасновників Google Ларрі Пейджа та Сергія Бріна відіграло стрімке зростання американських технологічних компаній.
Вісім технологічних титанів цього року заробили понад $600 мільярдів – це 43% від приросту в $1,5 трильйона серед 500 найбагатших людей, які входять до Bloomberg Billionaires Index.
Але саме Маск — так званий «ліпший друзяка» обраного президента Дональда Трампа після безпрецедентної підтримки його кампанії з переобрання — цьогоріч лідирує серед найбагатших людей світу.
Його тісні стосунки з майбутнім президентом допомогли збільшити вартість його компаній – Tesla, SpaceX і xAI. Це збільшило його статки до безпрецедентних $442,1 мільярдів доларів, що на $213 мільярдів більше, ніж на початку року. Різниця у $237 мільярдів між ним і Безосом станом на 17 грудня стала найбільшою, коли-небудь зафіксованою між першим і другим місцем у рейтингу Bloomberg.
Загалом найбагатші люди світу виграли від фондового ринку, який перевершив очікування у 2024 році. Індекс S&P 500 виріс на 24% до понеділка завдяки невеликій групі акцій, відомій як "Сімка чудес", до якої входять Tesla Маска, Meta Цукерберга та Nvidia Хуанга. Вони забезпечили понад половину прибутковості індексу.
Загальна вартість відстежуваних Bloomberg Billionaires Index статків на момент закриття в понеділок становила $9,8 трлн, що трохи нижче від піку 11 грудня в $10,1 трлн після після Різдвяного розпродажу. Відповідно до даних, зібраних Світовим банком, ці статки за розміром подібні до сумарного валового внутрішнього продукту Німеччини, Японії та Австралії.
Ось деякі з найбільших переможців і невдах цього року:
Переможці
Дональд Трамп: Статки обраного президента цього року зросли до рекордних значень завдяки ефективності його контрольної частки в Trump Media & Technology Group Corp. Незважаючи на повідомлення про збиток у розмірі 19,2 мільйона доларів США в минулому кварталі, DJT, як називають компанію соціальних медіа, цього року зросла на 95% до поточної ринкової вартості понад 7 мільярдів доларів.
Дженсен Хуанг: Генеральний директор Nvidia Хуанг став одним із найбільших особистих переможців буму штучного інтелекту, додавши цього року до свого капіталу $76 мільярдів. У 2024 році акції Nvidia зросли майже втричі, і в червні вона вперше стала найдорожчою компанією світу.
Марк Цукерберг: Незважаючи на грандіозний антимонопольний штраф ЄС у розмірі $841 мільйона та коливання інвесторів на початку року щодо багатомільярдного просування компанією штучного інтелекту, генеральний директор Meta додав до свого капіталу $81 мільярд, а акції Meta зросли майже на 70%.
Китайські мільярдери: Генеральний директор Tencent Holdings Поні Ма, голова правління Xiaomi Лей Цзюнь і співзасновник Cambricon Technologies Чень Тяньші, цьогоріч додали 14% до своїх статків. Їхні прибутки перервали три роки поспіль збитків, що були спричинені триваючою кризою власності та державними обмеженнями потужних технологічних компаній.
Мільярдери віком до 60 років: цього року молоді мільярдери зі списку збільшили свої статки вдвічі більше, ніж їхні старші колеги. Мільярдерів до 60 років у рейтингу 27%.
Невдахи
Французькі мільярдери, що займаються розкішшю: у 2024 році гаманці Бернара Арно, Франсуази Беттанкур Мейєрс і Франсуа Піно, які мають статки від холдингів у секторі предметів розкоші, зазнали значних втрат. Після багатьох років зростання, викликаного зокрема і пандемією, коли розкішні покупки витіснили витрати на ресторани та розваги, уповільнення продажів — особливо на ключовому китайському ринку — коштувало трьом мільярдерам загалом $71 мільярд.
Колін Хуанг: Серед китайських мільярдерів Хуанг втратив найбільше. Магнат електронної комерції, який стоїть за Temu, у серпні ненадовго став найбагатшою людиною Китаю, але завершив рік зі зниженням на $18 мільярдів після падіння акцій його компанії на 29% за один день.
Рікардо Салінас: глава Grupo Elektra SAB, мексиканського роздрібного та банківського конгломерату, за один день втратив більше половини свого капіталу. Акції його компанії впали після зізнання Салінаса у тому, що його обдурив колишній фінансовий радник.
Карлос Слім: у 2024 році статки Сліма, який має великі частки в латиноамериканському бізнесі в телекомунікаційному, банківському, будівельному та енергетичному секторах, скоротилися на $26 мільярдів. Його багатство постраждало від обмінних курсів — після роки відносної стабільності песо впав приблизно на 20%. Крім того, ринки уповільнилися після червневої перемоги лівого кандидата Клаудії Шейнбаум на президентських виборах у Мексиці.
Фам Нят Вуонг: на початку року акції в’єтнамського магната, який володіє компаніями, що займаються розвитком нерухомості, роздрібною торгівлею та охороною здоров’я, впали приблизно на 70%. Його збитки значно зросли через його агресивні плани з розширення. Відтоді акції дещо відновилися, але падіння коштувало Вуонгу майже половини його статків.