На що слід зважати, коли йдеться про курс гривні та валютну стабільність

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
На що слід зважати, коли йдеться про курс гривні та валютну стабільність © depositphotos/GarnaZarina
Після відмови від золотого еталону курси валют визначаються ринком. 

В країні, де валютна стабільність — основний маркер благополуччя, варто визначитись, на що слід зважати, коли йдеться про курс. Про це пише аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак у статті «Ралі на валютному ринку триває: у які міфи про долар та євро варто перестати вірити» на сайті ZN.UA.

Одним із найпоширеніших міфів про національну валюту є переконаність, що центральний банк країни визначає її курс. Це рудимент, який сформувався ще в минулому столітті, в епоху фіксованих валютних курсів. Ця епоха закінчилася з переходом світу від Бреттон-Вудської валютної системи до Ямайської валютної системи в 1970-х роках. Тоді у світі відмовилися від золотого еталону.

Сьогодні ж курси валют визначаються ринком — сукупністю різноманітних процесів в економіках і зовнішньоторговельних операціях. Тож покладання всієї відповідальності за курс національної валюти виключно на центральний банк найчастіше не відповідає дійсності, адже насправді така на 100% можлива лише у дуже специфічних ситуаціях. Приміром, коли відповідні дії регулятора на зовнішні шоки є запізнілими, наприклад, він не запровадив вчасно обмежень на виведення валюти за кордон. Або ж регулятор не зміг накопичити достатньо резервів для задоволення ринкової пропозиції на валюту.

НБУ не можна висунути жодну із цих претензій. Наразі Нацбанк може тільки згладжувати об'єктивний девальваційний процес. При цьому регулятор розуміє, що навіть достатні валютні резерви слід витрачати економно, адже передбачити строк завершення нинішньої кризи важко. Наявні у нього 42,4 млрд дол. зараз здаються великою сумою, але якщо їх доведеться розтягнути на роки, вони стануть краплиною в морі. Тож звинувачувати НБУ в ослабленні гривні так само безглуздо, як лаяти Український гідрометцентр за те, що ви потрапили під дощ.

Раніше ми писали про те, що Нацбанк встановив на 27 травня офіційний курс на рівні 40,11 грн/дол. (+20 коп.). На таке рішення регулятора готівковий ринок відреагував зростанням. Ввечері 24 травня готівковий курс продажу був на рівні 40,3-40,35 грн/дол. Про це повідомив голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

«Маємо рекордну девальвацію! Офіційний курс оновив історичний мінімум і вперше в історії перетнув позначку 40 грн/дол! Реально тішусь з таких новин, бо таких історичних «мінімумів» було вже так багато, що й не порахуєш, і єдине, що тут нове – це психологічна позначка «40», - зазначив він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі