На будівельному ринку навмисно відключений механізму невідворотності покарання за порушення – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
На будівельному ринку навмисно відключений механізму невідворотності покарання за порушення – експерт
Реформи в напрямку лібералізації слід проводити поступово, привчаючи забудовників до невідворотності покарання без мільярдних збитків для економіки.

Починаючи з минулого року, на базі Мінрегіону за участю народних депутатів, Асоціації міст України, Офісу простих рішень і результатів і низки пов'язаних з будівництвом організацій розробили законопроект для більшого поглиблення реформи в напрямку лібералізації. Про це в статті для ZN.UA пише експерт з питань містобудування Георгій Могильний.

Уточнюється, що проект був представлений на круглому столі в профільному Комітеті ВР 29 березня, після чого його погодила створена при офісі президента Координаційна рада з вирішення проблемних питань у сфері містобудування.

"Загалом, реформа подається як єдиний можливий спосіб подолати корупцію в будівельній галузі з використанням перевіреного закордонного досвіду — заміни чиновників на приватних осіб. Законопроєкт передбачає, що дозволи на будівництво видаватимуться автоматично шляхом реєстрації в Електронній системі або з допомогою державних реєстраторів, а контролювати безпосередньо будівництво мають приватні компанії, найняті для цього самим забудовником", - пише експерт.

За його словами, причини тотальної корупції в будівельній галузі добре відомі, і їх усунення - найпростіше завдання серед усіх проблем містобудування, тому що є чітко визначена посадова особа, яка приймає рішення.

"Тож подолання корупції як мета реформи — це просто виправдання тотальної лібералізації", - робить висновок Могильний.

При цьому, як зазначає автор, Україні дуже пощастить, якщо ситуація не погіршиться. Це пов'язано з тим, що тотальна дерегуляція або лібералізація будівництва їй не підходить, оскільки неможливо забезпечити невідворотність покарання.

"Таку реформу потрібно проводити поступово, привчаючи забудовників до невідворотності покарання без мільярдних збитків для економіки; а по-друге, спочатку треба забезпечити захист фізичних осіб-інвесторів від халепи з фінансуванням у незаконне будівництво, ну або ж у країні має бути жорсткий лідер, здатний популярно пояснити людям, що ніхто, крім забудовника, їм нічого не винен", - резюмує автор.

Які реальні наслідки лжелібералізації, яка пройшла в будівельній сфері? Чому у забудовників з’явилася можливість отримувати нечувані прибутки, а інвестор як і раніше ризикує останніми заощадженнями? Яким чином масові незаконні будівництва легко стають законними? На чому в існуючій системі заробляють свою маржу контролюючі чиновники, що нібито відпустили віжки? Які ноу-хау на користь «своїх» забудовників пропонує команда Зеленського в новому законі, котрий ще більше поглиблює лібералізацію ринку?
Відповіді на ці та багато інших питань читайте в першій частині матеріалу Георгія Могильного "Ігри будівельних престолів".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі