Правила гри на ринку будівництва житлової нерухомості визначають компанії-порушники – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Правила гри на ринку будівництва житлової нерухомості визначають компанії-порушники – експерт © NewsOne
Переважна більшість грубих порушень законодавства стосується багатоквартирних житлових будинків, що будуються за кошти фізичних осіб, і, звичайно, в разі знесення будуть протести постраждалих. На цьому і грають, уникаючи покарання.

Невідворотність покарання за порушення - це єдиний спосіб змусити забудовників не зловживати відсутністю жорсткого контролю з боку держави під час дерегуляції та лібералізації. Якщо невідворотності покарання немає - дерегуляція або лібералізація перетворюються в анархію з вкрай негативними наслідками для держави. Про це в статті для ZN.UA пише експерт з питань містобудування Георгій Могильний.

"Виявити порушення в будівництві легко, — це майно на те й нерухоме, що його не перенесеш у схованку. Ось тільки невідворотність покарання у випадку з будівництвом (перебудова чи повне знесення) — це дорого й досить збитково для економіки України, якщо порушення виявлено не на початкових стадіях", - пояснює автор.

Створена під час реформ система дозволяє забудовнику отримати дозвіл на будівництво з численними порушеннями і дає можливість швидко офіційно встановити порушення і зупинити будівництво. Всі десять років реформ лише ускладнювали можливість перевірки та скасування права на будівництво, а в минулому році в березні Кабмін під час чергової реформи взагалі заблокував здійснення контролю над будівництвом, і цей контроль повністю досі не відновили.

Експерт акцентує на тому, що переважна більшість грубих порушень законодавства стосується багатоквартирних житлових будинків, що будуються за кошти фізичних осіб, і, звичайно, в разі знесення будуть протести постраждалих.

"Як свідчить досвід, якщо випадково завдяки активній позиції громадськості виявлено порушення на етапі котловану чи першого-другого поверхів, то самобуд інколи можуть знести. Якщо забудовник протримався до третього поверху чи вище — влада каже, що зносити дорого, постраждають прості люди-інвестори, тому треба легалізувати й дозволити добудувати. Про невідворотність покарання ніхто і не згадує", - пояснює він.

Так, частка забудов з різними порушеннями з 2011 року невпинно зростає, адже забудовники, які раніше намагалися дотримуватися вимог законодавства, знаходяться в неконкурентних умовах і тому або йдуть з ринку, або змушені починати порушувати, щоб знизити собівартість і працювати в рівних умовах з порушниками.

При цьому варто відзначити, що більшість перевірених житлових комплексів у Києві, які будуються з дотриманням функціонального призначення території і цільового призначення землі, порушують ряд інших нормативів заради зниження собівартості будівництва.

"Таким чином, правила гри в сфері будівництва щонайменше житлової нерухомості, визначають саме компанії-порушники, а ключовим фактором в конкурентній боротьбі є зв'язок забудовників, що впливають на розміри хабарів за невтручання або допомогу контролюючих органів під час незаконного будівництва і тиску на конкурентів", - вважає Могильний.

Які реальні наслідки лжелібералізації, яка пройшла в будівельній сфері? Чому у забудовників з’явилася можливість отримувати нечувані прибутки, а інвестор як і раніше ризикує останніми заощадженнями? Яким чином масові незаконні будівництва легко стають законними? На чому в існуючій системі заробляють свою маржу контролюючі чиновники, що нібито відпустили віжки? Які ноу-хау на користь «своїх» забудовників пропонує команда Зеленського в новому законі, котрий ще більше поглиблює лібералізацію ринку?
Відповіді на ці та багато інших питань читайте в першій частині матеріалу Георгія Могильного "Ігри будівельних престолів".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі