Міжнародний валютний фонд вивчає розрахований на кілька років пакет допомоги для України вартістю $16 мільярдів для покриття потреб країни та активізації збільшення міжнародного фінансування. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на власні джерела всередині фінустанови.
Чи буде ця програма реалізована, залежить від низки умов, включаючи схвалення її країнами Великої сімки, а також донорами і кредиторами України.
План також вимагатиме внесення змін до правил кредитування МВФ, зокрема можливості надавати позики зруйнованій війною країні. Уряд України, окрім успішного завершення затвердженої торік чотиримісячної безготівкової програми МВФ, має взяти на себе зобов’язання щодо низки політичних заходів.
У разі схвалення цього плану до кінця березня, розрахована на 3-4 роки програма загальною вартістю від $14 до $16 мільярдів передбачатиме першу виплату від $5 до $7 мільярдів вже у квітні.
Очікується, що це допоможе збільшити фінансову підтримку країни з боку державних і приватних кредиторів.
Співрозмовники видання також додали, що у разі, якщо план не отримає підтримки з боку достатньої кількості країн-членів МВФ, фонд може підтримати Україну програмою Інструменту швидкого фінансування на $1,3 мільярда.
Минулого місяця МВФ оцінив , що зовнішнє фінансування України цього року має становити щонайменше $39,5 мільярда. Водночас, міністр фінансів Сергій Марченко вважає, що щомісячний дефіцит бюджету уряду становитиме $3,5 мільярда, або близько $42 мільярдів за рік.
Крім того, Україні, цього року ймовірно, знадобиться ще близько $8 мільярдів на відновлення пошкодженої нещодавніми російськими атаками критичної інфраструктури.
Згідно з поточною програмою з МВФ, український уряд зобов’язався вжити заходів для збільшення податкових надходжень, значного скорочення підтримки центральним банком постраждалого від війни бюджету та подальшого вдосконалення корпоративного управління в державних компаніях.
Економічне відновлення за оцінками фахівців буде повільним: очікується, що економіка України зросте на 0,3% після минулорічного падіння на 30,3%.
Під час виступу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі директор Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва наголосила, що війна в Україні має не лише регіональні, а й глобальні наслідки.
За її словами, війна знищила дивіденди світу, тож державам доводиться змінювати свою інвестиційну політику, перекидаючи кошти у воєнний сектор.
Як повідомлялось, ЄС знайшов легальний спосіб використати заморожені активи Центробанку РФ на користь України.