ЄС має законні повноваження тимчасово залучити щонайменше 33,8 мільярда євро заморожених активів російського Центрального банку, щоб допомогти оплатити реконструкцію України, повідомляє Bloomberg з посиланням на свої джерела.
Юридична служба Ради ЄС повідомила дипломатам, що такий план є юридично здійсненним, якщо дотримана низка умов, зокрема: активи не експропрійовані, основна сума та відсотки згодом повернуть в Росію.
ЄС вивчав варіанти використання заморожених російських активів після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, але ця пропозиція є суперечливою, і обговорення перебуває на дуже попередній стадії. Офіційні особи ЄС і деякі країни-члени були стурбовані юридичним обґрунтуванням такого кроку.
Раніше президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що вона хоче змусити Росію заплатити за руйнування в Україні замороженими коштами олігархів і активами ЦБ РФ.
Представники Великої семи та ЄС заявили, що, схоже, немає чітких правових підстав для простого арешту російських банківських активів і перенаправлення їх в Україну. Натомість, як перший крок, ЄС розглядає можливість об’єднання активів на рівні ЄС або на міжнародному рівні з метою отримання прибутку, який можна було б використати для фінансування реконструкції України, яка, за оцінками Світового банку, може коштувати щонайменше 350 мільярдів доларів. Офіційні особи ЄС вважають, що будь-який план слід реалізовувати у співпраці з G7.
Точна сума активів ЦБ РФ за кордоном поки невідома. За попередніми оцінками - 300 мільярдів доларів. Приблизно 33,8 мільярда євро з них знаходяться на депозитах у ЄС.
Деякі країни-члени продовжуватимуть наполягати на конфіскації російських активів у союзників у поєднанні зі спробою притягнути Москву до відповідальності за військові злочини через спеціальний трибунал.
Хто розшукує майно росіян в Україні і як держава його конфісковуватиме, читайте у статті Христини Зелінської «Велика конфіскація: які російські активи перейдуть Україні».