Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service знизило рейтинг емітента у місцевій та іноземній валюті українських міст Київ і Харків з рівня "Саа1" до "Саа2", змінивши прогноз на "негативний". Про це йдеться у прес-релізі Moody's. Таке пониження послідувало після зниження кредитного рейтингу України.
Головною причиною для зниження рейтингів стало погіршення кредитного рейтингу українського уряду, що відбилося в нещодавньому зниженны Moody's суверенного рейтингу державних облігацій України з рівня "Саа1" до "Саа2" з негативним прогнозом.
Погіршення кредитного рейтингу України спричинило безпосередньо ускладнення для Києва і Харкова, враховуючи їхны інституційні, фінансові та макроекономічні зв'язки з центральним урядом, відзначають експерти Moody's.
ТАКОЖ: Moody's знизило кредитний рейтинг України з негативним прогнозом
Інституціональні і фінансові зв'язки цих міст з урядом України полягають у тому, що уряд встановлює цілі бюджетної виручки і витрат для Києва та Харкова щорічно, обмежуючи тим самим бюджетну гнучкість обох міст. Експерти Moody's відзначають, що обидва міста вразливі перед майбутнім скороченням фінансування з боку центрального уряду, яке може статися з метою стабілізації бюджету країни. Більше того, центральний уряд має у своєму розпорядженні повноваження щодо тимчасового відкликання ліквідності з рахунків муніципалітетів, що вже відбувалося в минулому, коли уряду потрібні додаткові гроші. На додаток до цього, його обмежена здатність надавати короткострокові безвідсоткові позики на м'яких умовах муніципалітетам може вилитися в посилення тиску у сфері ліквідності на Київ і Харків.
Податкова виручка Києва і Харкова таким самим чином знаходиться у важкому становищі, відзначають експерти Moody's. Погіршення економічної ситуації в країні, яка вплинула на суверенний рейтинг України, веде до скорочення податкових надходжень, особливо враховуючи, що більшу частину податкової виручки цих міст становить податок на доходи фізичних осіб.
Рейтинги Києва відображають, по-перше, волатильність виручки міського бюджету, з урахуванням волатильності фінансового становища центрального уряду. По-друге, слабкий фінансовий стан обмежує здатність муніципалітету протистояти можливим шокам. По-третє, місто вразливе перед ризиками, пов'язаними з іноземними валютами, враховуючи, що 35% чистого прямого і непрямого боргу Києва номіновано в іноземних валютах. У результаті ризики рефінансування Києва будуть залишатися важливим кредитним чинником в довгостроковій перспективі. У той же час Київ є столицею України і економічним центром країни, а також має більш гнучку структуру витрат, ніж інші українські муніципалітети, що пом'якшує вищезазначені ризики.
Рейтинги Харкова знижено внаслідок негнучкості структури операційних витрат і слабкого фінансового стану. Цьому тиску частково протистоїть обмежена вразливість міста перед волатильністю ринку через низький рівень заборгованості муніципалітету, яка перебувала у 2012 р. на рівні 10,6% операційної виручки.
Зобов'язання з рейтингом "Caa" оцінюються як дуже низької якості та зазнають дуже високого кредитного ризику. Цифровий модифікатор 1, 2 і 3 вказує розташування - в якій саме частині своєї рейтингової категорії. !zn
Читайте також:
Moody's прогнозує зростання ВВП України в 1,5% при зниженні курсу гривні до 8,5 грн/$ у 2014-му
S&P знизило рейтинги України в іноземній валюті, погіршивши прогноз до "негативного"