МС оприлюднив рішення про митні бар'єри для України

Поділитися
МС оприлюднив рішення про митні бар'єри для України Країни МС можуть використовувати інструментарій СНД для тиску на Україну
Рада Євразійської економічної комісії зможе запроваджувати єдиний митний тариф для третіх країн у разі приєднання цих країн до інших торговельних об'єднань.

Євразійська економічна комісія 28 жовтня оприлюднила рішення N41 від 24 жовтня. Цим рішення вона наділила себе правом в односторонньому порядку переглядати ставки мита згідно з доповненням N6 до угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ) між країнами СНД.

У додатку N6 зазначено, що якщо участь однієї з країн, що ратифікували угоду, в аналогічних ЗВТ призводить до зростання постачань з такої країни в обсягах, які завдають шкоди або загрожують завдати шкоди промисловості МС, то держави-учасники союзу отримують право ввести мита на імпорт відповідних товарів з такої країни. Нульові мита буде замінено на ставки режиму найбільшого сприяння (ставки, закріплені при вступі Росії до СОТ). Саме ця норма в угоді змушувала Україну затягувати її ратифікацію, пише КоммерсантЪ-Україна.

Про створення ризиків для торгівлі угодою між Україною і ЄС заявили в російському МЗС. За словами міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова, Росія може запровадити заходи захисту. "Товари користуватимуться режимом найбільшого сприяння на основі норм СОТ, але пільги, які додатково до цього режиму випливають з участі у договорі про зону вільної торгівлі в рамках СНД, звичайно, припинять свою дію", - сказав він учора.

В уряді зазначили, що це формулювання неконкретне і його застосування порушить норми СОТ. "У мене є велике питання щодо відповідності цього доповнення норм СОТ у зв'язку з невизначеністю прописаної в ньому процедури", - сказав уповноважений з питань європейської інтеграції Валерій П'ятницький. Він стверджує, що країни МС отримують можливість підвищення мит не у зв'язку з фактичним збитком, а навіть із загрозою збитків. "Якщо говорити про збитки від масового імпорту, тобто процедури СОТ щодо захисту від них. Члени МС завжди можуть ними скористатися. Однак вони хочуть вводити обмежувальні заходи у разі появи таких загроз, що суперечить нормам СОТ", - заявив П'ятницький. Для використання цієї норми Україні та МС необхідно попередньо уточнити трактування цього доповнення, вважає він.

Урядовий уповноважений з питань співпраці з РФ, країнами СНД і ЄврАзЕС Валерій Мунтіян ще більш категоричний: на його думку, у МС немає підстав для перегляду ставок. "Потрібно уважно читати документ: там зазначено, що для такого перегляду потрібні вагомі підстави. Поки їх немає - угода з ЄС ще не запрацювала. При цьому члени МС ще навіть не готові повідомити нам, за яким товаром вони побоюються значного зростання українського імпорту. Якщо у РФ з'являться такі обґрунтовані побоювання, ми готові їх обговорювати", - сказав він. П'ятницький допускає політичне використання цієї норми. "Після подій серпня (зупинки постачань з України на кордоні) можливо все що завгодно", - уточнив він. Якщо врахувати, що такі обмеження не передбачено нормами СОТ, у разі їхнього використання МС "буде незрозуміло, куди звертатися".

У випадку прийняття такого рішення в України дуже мало шансів його оскаржити.

Раніше прем'єр РФ Дмитро Медвєдєв попередив, що партнерський режим з Росією в України закінчиться з асоційованим членством в ЄС, що ускладнить роботу українських експортерів. "Нехай продають свою продукцію до Європи, нехай спробують продати", - заявив Медвєдєв.

Нагадаємо, 18 вересня Кабмін схвалив проект Угоди про асоціацію з ЄС, давши старт внутрішньодержавним процедурам підготовки документа до підписання в листопаді. Угоду про асоціацію Україна-ЄС може бути підписано на саміті Східного партнерства у листопаді 2013 року у Вільнюсі. Після цього Москва неодноразово дозволяла собі досить категоричні висловлювання на адресу України. Так, Радник президента РФ Сергій Глазьєв заявив, що на Україну протягом півроку чекає дефолт, і розповів, як Росія її врятує. Він також наголошував, що Україні необхідно відмовитися від підписання Угоди про асоціацію з ЄС і приєднатися до Митного союзу.

"Соціологічні опитування українських соціологічних служб кажуть: 35% громадян віддають перевагу Європейському союзу і 40% - за Митний союз. Тому говорити, що всі, як один, за європейський вибір, це якийсь болючий самообман", - заявив Глазьєв.

Також у Кремлі не сприймають заявлене прагнення української влади йти і на Захід, і на Схід одночасно. Наприклад, прем'єр-міністр Росії Дмитро Медвєдєв назвав таку політику лукавством і прагненням "всидіти на двох стільцях".

Як відомо, Київ пропонує Москві взаємовигідне співробітництво в рамках Митного союзу (до якого входять Росія, Білорусь і Казахстан), однак з урахуванням дії ЗВТ між Україною та ЄС. Українська сторона також зазначає, що не бачить підстав для припинення вільної торгівлі з СНД через асоціацію з ЄС. !zn

Читайте також:

Путін вірить, що угода Україна-ЄС не вплине на відносини з Росією в політичній сфері

Азаров запропонував Медвєдєву не займатися демагогією, а вирішити, що не влаштовує Росію в угоді з ЄС

Російський план, осмислений і нещадний

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі