Відсутність реформ може призвести до збільшення видатків на житлові субсидії для населення до 3,8% ВВП у 2017 році, вважає міністр фінансів України Олександр Данилюк.
"Рівень видатків бюджету на житлові субсидії має тенденцію стрімкого зростання... Отримання субсидій половиною населення України створює величезне навантаження на державний бюджет, яка може досягти 3,8% ВВП у 2017 році", - вказується у його презентації, представленої в ході Національної ради реформ 7 червня.
Основними причинами значних витрат на субсидії, за оцінкою міністра, є неефективне споживання, яке в три рази перевищує аналогічний показник у країнах ЄС, і низькі доходи населення.
Для скорочення обсягу державного субсидування необхідно домагатися зниження споживання населенням шляхом заохочення заходів з енергоефективності. На переконання Мінфіну, це має стати завданням державної політики.
У презентації наголошується, що за оцінкою Berlin Есопомісѕ і McKinsey, витрати на виплату житлово-комунальних субсидій населенню у 2017 році можуть зрости до 80 млрд грн, з 35 млрд грн в 2016 році: такий прогноз збігається з попередніми очікуваннями Міжнародного валютного фонду, які на сьогоднішній день зменшені до 44 млрд грн.
Як повідомлялося, загальна сума субсидій для компенсації витрат сімей на оплату житлово-комунальних послуг склала 2,065 млрд грн за підсумками чотирьох місяців 2016 року. Це на 12,3 разів, або на 1,897 млрд грн, що вище показника січня-квітня 2015 року.
Як писала в своїй статті для DT.UA експерт з питань енергетики Інституту суспільно-економічних досліджень Оксана Короткевич, в Україні сьогодні немає цивілізованого механізму субсидування, а діючі моделі - це просто роздача бюджетних коштів.
"Діючі моделі, на мою думку, гірше, ніж дотування "Нафтогазу", що постійно здійснювалося до 2015 р. Це просто роздача бюджетних коштів. Всю цю систему потрібно змінювати. І не тільки модель надання субсидій на житлово-комунальні послуги. Реформа енергетичних субсидій вимагає супутніх заходів в інших галузях", - зазначає експерт.