Мешканці будинків недоотримують до 45% тепла через його втрати

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Мешканці будинків недоотримують до 45% тепла через його втрати Втрати тепла становлять до 45%
Населення змушене платити за теплову енергію, 45% якої реально не отримує через її втрату при транспортуванні.

При доставці теплоносія від його виробника до споживача втрачається до 40-45% тепла. Причини - зношеність тепломереж і морально застарілі системи регулювання відпуску теплової енергії, відсутність засобів обліку.

Як пише в статті DT.UA автор Сергій Пінчук, це випливає з тексту оновленої Енергетичної стратегії України.

Зокрема в затвердженій Кабміном стратегії зазначається, що більшість мереж і джерел тепла "не мають засобів інструментального контролю теплових втрат, тому точної інформації про втрати немає".

"Оціночно вони складають не менше 30%, а насправді можуть бути й більшими. Значні обсяги втрат тепла в теплових мережах пов'язані з їх незадовільним фізичним станом, сьогодні зношеність магістральних і розподільних мереж досягає 70% їх загальної протяжності", - зазначають автори стратегії.

Крім того, "...морально застарілі групові та центральні теплопункти мають недосконалі системи регулювання відпуску теплової енергії по температурі повітря. Це служить причиною додаткових втрат теплової енергії, які оцінюються в 10-15%".

тобто сумарно тепловтрати від виробника теплоносія до споживача оцінюються на рівні 40-45%!

Відповідь на питання "хто за це платить?" також міститься в Енергостратегії. Згідно з документом, тариф обчислюється на стадії відпустки теплоносія в мережу і формується він "від витрат".

"Діюча практика обчислення тарифів на теплову енергію на стадії її відпустки в мережі призводить до відсутності фінансових стимулів до реконструкції тепломереж, що зумовлює низькі темпи їх відновлення. Що стосується інвестицій в основний обладнання ТЕЦ і котелень, то діючий порядок призначення тарифів на теплову енергію регулятором за принципом "від витрат" істотно знижує зацікавленість в реальному підвищенні ефективності системи центрального теплопостачання", йдеться в документі.

"Фактично нікого не цікавить, якої якості, а точніше температури, теплоносій отримують споживачі - все вже оплачено. І це при тому, що розробники Енергостратегії визнають: системи централізованого теплопостачання мають значні втрати виробленої теплової енергії на стадії транспортування і розподілу тепла, часто трапляються аварії тепломереж..." - пише Сергій Пінчук.

Втім, в майбутньому заплановані зміни, які повинні стимулювати операторів ринку інвестувати в зношені мережі або встановлювати засоби обліку, оскільки в уряді не задоволені принципами формування тарифу на послуги теплопостачання.

Один з таких заходів - налагодження всеосяжного автоматичного контролю та комерційного обліку теплових потоків на всіх стадіях виробництва, транспортування, розподілу та використання теплової енергії. Це створить необхідні економічні передумови для впровадження енергоефективних проектів у сфері реконструкції зношених сьогодні теплових мереж з підвищенням їх економічності і надійності.

Зазначимо, що фактичний відпуск теплової енергії всіма джерелами систем центрального теплопостачання в останні роки становить близько 140 млн Гкал на рік з тенденцією до подальшого зниження (станом на 2010 р. загальна кількість опалювальних котелень в системі теплопостачання країни становило 33312 одиниць; потенціал сумарного виробництва теплоенергії перевищував 750 млн Гкал на рік). Загальна протяжність теплових мереж у системі опалювальних котелень - 33,8 тис. км в двотрубному вимірі.

Основними споживачами теплової енергії в Україні є житлово-комунальні господарства (ЖКГ) і безпосередньо населення - близько 70%.

До систем централізованого теплопостачання підключені близько 11 млн квартир, переважно в містах і селищах міського типу. Близько 7 млн домогосподарств, більшою частиною низькоповерхова забудови, користуються системами індивідуального теплопостачання.

Докладніше читайте у статті Сергія Пінчука "Тарифи на тепло: чому так дорого?!" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn

Читайте також:

Тарифи на тепло в Україні - гіпотетичні, а нормативи втрат тепла не відповідають дійсним

Жителі тільки 43% будинків знають, скільки насправді вони споживають води і газу

У Київраді зізналися, що тарифи на тепло беруть "зі стелі"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі