Сьогодні Нацбанк підняв облікову ставку до 10%. Однак це не єдине, що потрібно знати про рішення та прогнози НБУ. Зокрема, в НБУ пояснили, чому гривня останніми днями стрімко падала в ціні та розповіли, що робили та планують робити в НБУ для стримування валютних коливань. Також регулятор переглянув всі свої прогнози щодо розвитку економіки України.
Паніки на валютному ринку немає
НБУ не бачить ознак паніки на валютному ринку, агресивну покупку демонструють лише нерезиденти, які активно продають облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). За оцінками НБУ, за 18 днів січня нерезиденти продали ОВДП на 6,2 млрд грн, у тому числі на вторинному ринку – на 4,8 млрд грн.
НБУ відмовився купувати валюту на міжбанку
Як зазначили у НБУ, дефіцит валюти на міжбанку змушує НБУ відмовитися від практики купівлі валюти на міжбанківському валютному ринку через її дефіцит.
«Національний банк надалі використовуватиме механізм валютних інтервенцій для згладжування надмірних коливань на ринку. Водночас ми вирішили утриматися від планових щоденних інтервенцій із купівлі валюти на міжбанківському валютному ринку для поповнення резервів», – заявив голова НБУ Кирило Шевченко.
Звісно, НБУ продовжить продавати валюту задля стабілізації курсу. 19 січня НБУ продав лише $20 млн, 20 січня станом на 14:00 НБУ не виходив на міжбанк.
«При здійсненні валютних інтервенцій ми намагаємося оцінити розмір дисбалансу на ринку. В нормальному стані для впливу на курс достатньо $10-50 млн. Коли ми бачимо ненормальний стан або підвищений попит, то може не вистачити і $150-200 млн», – зазначив директор департаменту відкритих ринків НБУ Олексій Лупін.
Він також розповів скільки коштувало НБУ стримування валютних коливань у січні: «З початку січня ми продали $752 млн. Для порівняння: у грудні, коли теж було не дуже спокійно на валютному ринку, ми продали лише $153 млн».
Валютні резерви
НБУ прогнозує розмір міжнародних резервів України до кінця 2022 року на рівні 29,2 млрд доларів (у жовтні очікував на рівні 30,2 млрд доларів). Згідно з прогнозом НБУ, у 2023 році резерви становитимуть 28,2 млрд доларів (раніше - 29,6 млрд доларів).
Прогноз щодо інфляція
Нацбанк погіршив прогноз інфляції на поточний рік з 5% до 7,7%. Причому, за оцінками експертів НБУ, інфляційна динаміка протягом поточного року буде достатньо волатильною. Однак при цьому в НБУ заспокоїли, що Україна не єдина країни, яка відчуває значний інфляційний всплеск. Така загальна світова тенденція. Крім того, як і в багатьох країнах, інфляційний сплеск в Україні буде довшим, ніж очікувалося раніше. НБУ передбачає, що інфляція повернеться до цільового діапазону 5% ± 1 в. п. у 2023 році.
Прогноз щодо зростання ВВП
Регулятор прогнозує, що зростання ВВП в 2022 році буде на рівні 3,4% (раніше прогнозувалось 3,8%). Відновлення економіки будуть стримувати дорогі енергоносії та вплив «геополітичної напруги», зокрема конфлікт з РФ. А тому НБУ оцінив зростання реального ВВП у 2021 році у 3% – менше, ніж очікувалося раніше. Очікується, що у 2023-2024 роках зростання реального ВВП прискориться до 4% на рік.
Очікування щодо дефіциту поточного рахунку
За прогнозами, дефіцит поточного рахунку цього року розшириться до 3,1% ВВП і до 3,3-3,4% ВВП у 2023 році. В НБУ стверджують, що це стане наслідком пожвавлення внутрішнього попиту, як споживчого, так і інвестиційного.
Прогноз по тарифам ЖКГ
НБУ прогнозує, що світові ціни на енергоносії призведуть до перегляду тарифів на житлово-комунальні послуги. Зрештою влада не зможе утримувати тарифи довго без змін. Ринок диктуватиме свої умови. Зазначимо, що цього разу в НБУ не називали конкретних значень, на скільки можуть зрости тарифи.
"Одномоментне приведення тарифів на ЖКП до економічно обґрунтованих рівнів усуне дисбаланси в енергетичному секторі, однак створить значний інфляційний тиск та призведе до погіршення очікувань. Натомість відтермінування рішень щодо тарифів на ЖКП акумулюватиме квазіфіскальні дисбаланси й ціновий тиск у майбутньому", - попередили в НБУ.
Українська гривня у 2022 році перебуватиме на межі девальвації, що стане результатом низки рішень у сфері зовнішньої політики. Причини підтримки гривні, про які так мріють жителі країни, щоб не стати жертвою різкого зростання цін на базові продукти харчування є, проте зовнішня політика може їх переважити. Про це на ZN.UA пише Олександр Болтян у матеріалі "Прогноз-2022. Що буде з курсом долара, два сценарії".
У Держбюджеті-2022 закладено рівень курсу гривні до долара – на рівні 28 грн. Проте, враховуючи фактори, які сьогодні впливають на курс валют, є ймовірність, що гривня девальвує вище за вказаний рівень. Так вважає Юлія Самаєва, редактор відділу економіки ZN.UA, з її коментарем можна ознайомитись у публікації "У держбюджеті закладено оптимістичний рівень курсу гривні до долара".