Конфлікт Києва і Східної Європи: огляд POLITICO щодо загострення торгової конфронтації

Поділитися

У квітні група прикордонних з Україною країн на чолі з Польщею запровадила заборону на українське зерно після протестів місцевих фермерів, які не змогли продати свій урожай. Блокада Росією чорноморських портів України спричинила надлишок поставок, перенаправляючи недороге українське зерно на континентальні ринки. Далі – переклад огляду POLITICO щодо ситуації, що склалась. 

Придушення імпорту спричинило обурення серед інших країн ЄС, які заявили, що це підриває єдиний ринок блоку та порушує солідарність з Україною, фактично скасувавши призупинення ЄС імпортних мит на українські товари після російського вторгнення.

Щоб уникнути боротьби, Європейська комісія вирішила заднім числом ратифікувати обмеження, запровадивши надзвичайні захисні заходи для пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику.

Це поставило виконавчу владу ЄС у скрутне становище, оскільки вона повинна була вирішити до середини вересня, продовжувати чи ні обмеження — трохи більше ніж за тиждень до суботніх виборів у Словаччині та за місяць до виборів у Польщі.

«Це м'яке підґрунтя, яке створила Комісія, надавши винятки вперше», — сказав один дипломат ЄС. «Піддавшись шантажу тоді, иепер дуже важко вийти з ситуації елегантним способом».

Більшість країн ЄС виступали проти продовження заборони на імпорт, що широко розглядається як суто політичний крок, щоб заспокоїти польський консервативний уряд, очолюваний партією «Право і справедливість» (PiS), перед виборами.

Лиш в останню хвилину Комісія вирішила скасувати обмеження, заявивши, що викривлення ринку в п’яти країнах, що межують з Україною, більше не існує. Водночас Україна погодилася запровадити заходи контролю за експортом, щоб уникнути нового сплеску зерна.

Угорщина, Польща та Словаччина швидко оголосили про власні односторонні заборони на імпорт, після чого Україна подала до суду на три країни у Світовій організації торгівлі. Тепер Комісія повинна представляти ці три країни в суперечці, оскільки ЄС відповідає за торговельну політику. 

«Ось як виглядає відсутність політичного лідерства», – сказав Клейманн. «Це враження посилюється тим фактом, що Комісія поки що не сигналізувала про жодні наміри подати до суду на Польщу та Угорщину за явне порушення ними законодавства ЄС». 

Динаміка виборів в ЄС і питання українського зерна 

Отже, як ЄС може вибратися з цієї халепи, яку сам створив? 

Більш оптимістичні офіційні особи ЄС та України стверджують, що з цього моменту напруга може лише зменшитися, хоча двосторонні переговори в середу між польським та українським міністрами сільського господарства не принесли негайного прогресу.

У четвер Єврокомісія збере антагоністів, щоб домогтися прогресу в контролі над українським експортом. Ідея полягає в тому, щоб створити систему ліцензування експорту, яка забезпечує більшу гнучкість.

Уповноважений з питань сільського господарства Януш Войцеховський, який є поляком, уже виступив проти цієї пропозиції. 

Незважаючи на те, що торгівля не входить до його компетенції, Войцеховський, член польської правлячої партії, з головою занурився в зернову боротьбу, заявивши , що не «складе зброю», намагаючись домагатися від Комісії відновлення обмежень. Оголошуючи про заборону, польський уряд подякував Войцеховському за «його співпрацю».

У будь-якому випадку, мало ймовірно, що щось зміниться до виборів у Польщі, визнають чиновники, оскільки політичного шуму занадто багато.

Є надія, що після завершення голосування в Польщі політичне позерство припиниться. Україна запровадить свої заходи, три країни ЄС також можуть скасувати свої заборони, а суперечку щодо СОТ можна буде зупинити, а ще краще – вирішити дипломатичним шляхом. 

Але ця надія може бути наївною, сказав Пьотр Бурас, старший науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин. 

Він стверджує, що зростаюча наполегливість Польщі у відносинах з Україною не зникне після виборів. 

«У Польщі «після виборів» також означає «до виборів», – сказав Бурас. – Виборча кампанія триватиме, оскільки формування уряду буде складним і не можна виключати позачергових виборів навесні 2024 року». 

Якщо деескалація, на яку сподіваються європейські чиновники, виявиться міражем, це поставить Європейську комісію в безвихідь. Інші країни ЄС хвилюються через прецедент, коли межі єдиного ринку встановлюються односторонніми заборонами.

Поки що офіційні особи Комісії відкидають заклики почати процедуру порушення, оскільки сподіваються знайти політичне рішення. Але чим довше тягнеться суперечка, тим більше таких судових дій ставатиме неминучим, сказав чиновник ЄС, оскільки три країни не просто порушують законодавство ЄС; вони відкрито цим вихваляються.

Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телюс, наприклад, продемонстрував зухвалий тон на останній зустрічі міністрів сільського господарства ЄС у Брюсселі, заявивши журналістам, що не хвилюється щодо можливої ​​помсти з боку Комісії.

«15 квітня ми зробили набагато більше, ми все заблокували. І що сталося? - сказав він. - Нічого».

Нагадаємо, нещодавно в  порт «Південний» увійшли перші судна, які рухалися поза «зерновим коридором». 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі