У Варшаві циркулюють неймовірні історії. Кореспондент TVP пише в X з Брюсселя про змову ворожих Парижа і Берліна, які пообіцяли Україні членство в ЄС, якщо це допоможе вибити уряд «Права і справедливості» з сідла. Президентський палац, у свою чергу, оголосив про симетричну операцію у відповідь, яка позбавить президента України Володимира Зеленського довіри.
«Ми пройшли довгий шлях від часів, коли політики «Права і справедливості» робили селфі з українським президентом і говорили слова «допоможіть Україні» за кожної можливості», - пише в статті для Gazeta Wyborcza польський політолог і журналіст Бартош Велінський.
Київ робить ставку на німців, «ПіС» в люті
Автор підкреслює, що суперечка навколо українського зерна - це лише привід, а антиукраїнський поворот - це частина цілеспрямованої стратегії правлячої партії Польщі, яка хоче таким чином привернути на свій бік ксенофобський електорат. Для партії це, по суті, повернення до старої позиції. Адже до початку війни відносини між Польщею і Україною були доволі прохолодними. Прем’єр-міністр Матеуш Моравецький їздив до Аляксандра Лукашенки в Мінськ, але до 2022 року жодного разу відвідував Київ.
«Однак, в цій справі є ще один елемент, який викликає особливе роздратування серед політиків «ПіС». Йдеться про Німеччину. Адже погіршення відносин між Києвом і Варшавою супроводжується потеплінням українсько-німецьких відносин», - пише Велінський.
Це стало очевидним під час останньої сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку. Президент Анджей Дуда не зустрівся там із Зеленським. Натомість український президент не лише поспілкувався з канцлером Олафом Шольцем, а й підтримав вимогу про надання Німеччині статусу постійного члена Ради Безпеки ООН. Це означає, що Україна хоче, щоб Берлін став одним із гарантів світового порядку.
Рік тому Варшава і Київ говорили про Берлін одним голосом. Вони засуджували зволікання Німеччини з поставками важкого озброєння, а ще телефонні дзвінки Шольца Путіну, в яких німецький канцлер намагався переконати російського президента вивести війська з України. Моравецький, щоб натиснути на німецьке сумління, відправляв білборди до Берліна на вантажівках. Звісно, уряд «ПіС» була потрібна така пропаганда. Нападки на німців і звинувачення у зв'язках з Росією мали на меті ще більше очорнити лідера опозиції Дональда Туска, якого правляча партія Польщі роками намагається пов’язати з німцями.
Велінський пише, що вся кампанія була побудована на великій брехні. Адже Німеччина, хоч і вагалася з передачею Україні важкої техніки, з початку війни постачає боєприпаси, міни, протитанкове і зенітне озброєння, засоби захисту. Висміювання німецьких касок політиками «ПіС» говорить про ступінь їхньої військової некомпетентності. Багатьох українських солдатів врятувало німецьке спорядження, - наголошує оглядач.
Українців це не дивує
Сьогодні українсько-німецькі дискусії про постачання зброї стосуються крилатих ракет. Берлін передав Україні самохідні гаубиці, пускові установки ракет класу «земля-земля», зенітні системи, а згодом танки і бойові машини піхоти. На додачу до цього була надана величезна фінансова допомога. У списку донорів України Німеччина посідає друге місце після США.
Польща, оскільки «ПіС» хоче отримати голоси ксенофобських виборців, нещодавно оголосила про припинення надання військової допомоги Україні, а також про намір блокувати рух Києва до членства в ЄС.
«Чи можна ображатися на українців за те, що вони надають більше значення відносинам з Берліном, ніж з Варшавою? Для «ПіС» це створює проблеми пропагандою. Наратив про те, що німці (тобто Туск) хочуть, щоб Україна впала, більше не витримує критики. Тому з'являється новий наратив: про Україну, яка разом з німцями розхитує уряд «ПіС». Але в цій історії шкода Польщу. Світ захоплювався польською підтримкою України. Тепер він буде стукати себе по лобі», - пише польський журналіст.