Служба безпека України та Бюро економічної безпеки оголосили підозру бізнесмену Дмитру Фірташу та керівникам фірм олігарха, що займаються розподілом газу та продажем газу населенню - "РГК", "Йє енергія". Про це повідомляє "Українська правда" з посиланням на співрозмовника в правоохоронних органах.
За даними УП, 15 травня правоохоронці вручають підозри самому Фірташу та 8 топменеджерам його компаній. Від ранку відбуваються обшуки у керівників фірм олігарха ("РГК", "Йє енергія") та облгазів.
За даними джерел, правоохоронці викрили схему, за якою підконтрольні Фірташу структури купували паливо у його ж компанії, але насправді отримували 30% від обсягів.
Штучний дефіцит покривався за рахунок державного газу, а гроші осідали у кишенях Фірташа. За попередніми даними, за сім років така схема завдала збитків бюджету країни на 18 млрд гривень.
Нагадаємо, певний час тому держава намагалася повернути через суд газові мережі, які були безпідставно передані в експлуатацію компаніям Дмитра Фірташа. Проте - безуспішно.
Ще рік тому облгази Дмитра Фірташа були фактичними монополістами, які обслуговували переважну більшість населення України, як щоо розподілу, так і продажу газу.
Проте у травні минулого року Державне бюро розслідувань передало 26 регіональних операторів газорозподільних систем, більшість з яких працювали під брендом компанії РГК, до управління АРМА. Згодом Кабмін передав ці облгази в управління «Чорноморнафтогазу», що входить до структури НАК «Нафтогаз України».
Хоча у вересні, на той час голова «Нафтогазу», Юрій Вітренко скаржився, що його компанія ще й досі не отримала контролю над облгазами Фірташа.
А тому наприкінці вересня Кабмін спробував зробити хід конем. Несподівано виплив проєкт постанови, з якого випливало, що облгази планують позбавити доступу до грошей, які платять споживачі за розподіл газу, а можливо й взагалі усунути ці структури з ринку газу для населення.
Ця версія не сподобалася самим облгазам, зокрема, зі структури РГК. І вслід за оприлюдненням проєкту постанови, вони розповсюдили власний коментар до документу, з якого випливало, що облгази не вірять, що Кабмін шукає їм заміну.
Проте вже на початку 2023 року газові структури Фірташа почали бити на сполох та звинувачувати "Нафтогаз" у рейдерстві.
А 17 березня співробітники Бюро економічної безпеки та Служби безпеки України провели масові обшуки на території та в приміщеннях 14 газорозподільних підприємств групи "Регіональна газова компанія" (РГК) олігарха Дмитра Фірташа в межах кримінального провадження щодо заволодіння державними коштами.
Битву за облгази майже виграно, але чи перемога це? Юрій Ніколов у матеріалі на ZN.UA задався справедливим запитанням - "Офіс президента сідає на потоки Фірташа і Коломойського?", та розповів про ризики, пов'язані із черговим переділом на ринку.