Облгази, що входять до структури Регіональної газової компанії (РГК) Дмитра Фірташа, звернулися із заявою до міжнародних інституцій, в якій звинувачують у спробі рейдерства державного монополіста НАК "Нафтогаз України". Відповідна заява опулікована окремими облгазами, а також розіслана у ЗМІ самою РГК.
Так, зокрема, про спробу рейдерського захоплення заявляють АТ «Харківгаз» та АТ «Дніпрогаз».
"Чиновники державного монополіста НАК «Нафтогаз України» намагались провести збори акціонерів у нелегітимний спосіб з метою змінити голову та членів правління АТ «Харківгаз» і АТ «Дніпрогаз». Звертаємо увагу міжнародних партнерів, представництва ЄС в Україні, представників посольств Великої Британії, Сполучених Штатів Америки, та міжнародних фінансових організацій - ЄБРР, МВФ, Світового банку та Секретаріату Енергетичного співтовариства на незаконні дії чиновників НАК «Нафтогаз України», які користуючись війною порушують базові права, гарантовані Конституцією України", - йдеться в заяві.
"Вважаємо, що спроби рейдерського захоплення підприємства критичної інфраструктури можуть призвести до дестабілізації ситуації в прифронтовому регіоні, а також створюють напружену атмосферу в трудовому колективі", - йдеться також в заяві.
Як уточнюють в РКГ, ці дії є "продовженням пролобійованої Нафтогазом фіктивної справи ДБР щодо плати за користування газорозподільними мережами, яка не має юридичних перспектив. І немає жодного відношення до корпоративних прав власності на АТ «Харківгаз» і АТ «Дніпрогаз»".
Нагадаємо, 25 травня Державне бюро розслідувань (ДБР) передало до управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА) 26 регіональних операторів газорозподільних систем. Більшість із них — облгази, які працювали під брендом компанії РГК, яку пов'язують із Фірташем.
30 травня стало відомо, що Кабінет Міністрів України передав ці облгази в управління «Чорноморнафтогазу», що входить до структури НАК «Нафтогаз України».
Проте у вересні, на той час голова «Нафтогазу» Юрій Вітренко скаржився, що його компанія ще й досі не отримала контролю над облгазами Фірташа.
А тому наприкінці вересня Кабмін спробував зробити хід конем. Несподівано виплив проєкт постанови "Про внесення змін до Порядку проведення розрахунків за послуги розподілу природного газу", який оприлюднила НКРЕКП. З документу випливало, що облгази планують позбавити доступу до грошей, які платять споживачі за розподіл газу, а можливо й взагалі усунути ці структури з ринку газу для населення.
Ця версія не сподобалася самим облгазам, зокрема, зі структури РГК. І вслід за оприлюдненням проєкту постанови, вони розповсюдили власний коментар до документу, з якого випливало, що облгази не вірять, що Кабмін шукає їм заміну.
""Внесення змін до порядку розрахунків не становить жодних ризиків для нормального функціонування облгазів", - йшлося в коментарі.
Проте, в листопаді облгази передали в експлуатацію новоствореним «Газорозподільним мережам України». Ця компанія була створена також в структурі «Нафтогазу».
І вже в грудні «Нафтогаз» в особі «Газорозподільних мереж України» отримав першу ліцензію на здійснення функцій облгазу в одній із областей - Кіровоградській.
Інше питання про те, як Фірташ свого часу захоплював монополію над облгазами. Подробиці цього процесу можна знайти у піблікаціях десятирічної давнини.