У четвер, 18 квітня, уряд підписав меморандум про взаєморозуміння з російським 3, який передбачає быльше поступки України, ніж "ЛУКОЙЛа". Так, Кабмін надав російській нафтовій компанії пільгові умови роботи на ринку, отримавши від неї гарантії завантаження підприємства та інвестицій у розмірі $ 100 млн.
Згідно з текстом документа, який опинився в розпорядженні "Коммерсант-Украина", "Лукойл" зобов'язується відновити роботу ТОВ "Карпатнафтохім" до середини липня; зберегти робочі місця і рівень заробітної плати на підприємстві; забезпечити стабільне збільшення обсягів виробництва, залучити $ 100 млн протягом 2013-2016 років за програмою стратегічного розвитку підприємства; забезпечити будівництво нових потужностей нафтохімічного комплексу України - зокрема вжити заходів щодо будівництва розсолопромислів на Верхнє-Струтинському родовищі кам'яної солі і забезпечити споживання теплової енергії, що виробляється Калуською ТЕЦ "Укрінтеренерго".
У свою чергу держава пішла на більш серйозні поступки.
Кабмін погодився з тим, що "Лукойл" виконав всі свої інвестзобов'язання щодо підприємства. В уряді пообіцяли відшкодувати "Лукойлу" 1,1 млрд грн податку на додану вартість. Влада зобов'язалися рекомендувати ДПЗД "Укрінтеренерго" знизити тарифи Калуської ТЕЦ на виробництво теплової енергії для підприємства на 35%; вжити заходів до зниження на 20% діючих тарифів на перевезення залізничним транспортом бутану, прямогонного бензину і технічної солі, які використовуються як сировина для виробництва. Кабмін має намір ввести нульову ставку ПДВ на імпорт етилену, який застосовується як сировина для "Карпатнафтохіму", і звільнити від акцизного собору деякі інші види сировини, необхідні для підприємства. Водночас внутрішній ринок повинен бути закритий від конкуруючої продукції шляхом підвищення до 6,5% мита на імпортований в Україну полівінілхлорид. Також необхідно буде провести антидемпінгове розслідування стосовно імпортерів полівінілхлориду зі США. Кабмін буде сприяти погашенню заборгованості КП "Водотеплосервіс" перед підприємством, проведенню переговорів з Росією про отримання "Лукойлом" дозволу на транспортування узбецького газу для потреб заводу, а також проведе переговори про скасування Росією експортного мита на сировину для підприємства. Нарешті, держава обіцяє сприяти ТОВ "Карпатнафтохім" у здійсненні ним операцій з постачання сировини на митну територію України для завантаження виробничих потужностей підприємства.
"Карпатнафтохім" - найбільша нафтова компанія в Україні. Створена у 2004 році на базі потужностей підприємства "Оріана". 76,04% акцій "Карпатнафтохіму" контролює "Лукойл", решта - ФДМУ. За підсумками 2011 року підприємство отримало збиток у розмірі $ 120,3 млн при запланованому прибутку $ 35,5 млн. Фінансові показники за 2012 рік не оголошуються.
До кінця 2012 р. положення "ЛУКОЙЛа" в Україні стало вкрай невтішним. Незважаючи на те, що і Придніпровські нафтопроводи, і Одеса-Броди зупинилися ще в 2011 р., маршрути постачань нафти українська влада так і не відкрила. Крім того, "ЛУКОЙЛ" був змушений зупинити найпотужніший український актив - калуський "Карпатнафтохім", в який, за даними власника, було вкладено близько $ 500 млн.
Виробництво на підприємстві, запинене у вересні 2012 року, мало відновитися в січні, але запуск був відкладений до травня через подорожчання сировини. !zn
Читайте також:
"ЛУКОЙЛ" продав Одеський НПЗ власнику "Газ Україна"
Щойно куплений Курченком Одеський НПЗ можуть перепродати кіпрській Empson
Ахметов узяв під контроль скандальне "Нафтогазвидобування", що належало Шуфричу і Рудьковському