ЄЦБ вперше в історії підняв ключові процентні ставки одразу на 75 пунктів

Поділитися
ЄЦБ вперше в історії підняв ключові процентні ставки одразу на 75 пунктів У Європі знову зростають ключові відсоткові ставки
Крок призведе до зростання вартості іпотеки у Європі, але має вгамувати інфляцію

Рада Європейського центрального банку сьогодні вирішила вперше в історії підвищити три ключові процентні ставки на 75 базисних пунктів. Про це йдеться у повідомленні європейського центробанку.

За повідомленням, головною метою є боротьба з інфляцією та повернення її до рівня у 2%. При тому, що в серпні вона склала 9,1%.

«Цей важливий крок попереджає перехід від переважаючого вкрай адаптивного рівня облікових ставок до рівнів, які забезпечать своєчасне повернення інфляції до середньострокової цілі ЄЦБ у 2%», - йдеться у повідомленні.

Також зазначається, що це не останнє підвищення процентних ставок.

«Протягом кількох наступних засідань Рада ЄЦБ очікує подальшого підвищення процентних ставок, щоб знизити попит і захиститися від ризику постійного підвищення інфляційних очікувань. Рада прийняла сьогоднішнє рішення та очікує подальшого підвищення процентних ставок, оскільки інфляція залишається надто високою та, ймовірно, залишатиметься вище цільового показника протягом тривалого періоду», - додають в ЄЦБ.

Згідно з попередньою оцінкою Євростату, інфляція в серпні досягла 9,1%. Причиною стало стрімке зростання цін на енергоносії та продовольство.

У ЄЦБ також значно переглянули свої прогнози щодо інфляції, і зараз очікується, що інфляція становитиме в середньому 8,1% у 2022 році, 5,5% у 2023 році та 2,3% у 2024 році.

«Після відновлення в першій половині 2022 року останні дані вказують на значне уповільнення економічного зростання єврозони, причому очікується стагнація економіки пізніше в цьому році та в першому кварталі 2023 року», - зазначають в ЄЦБ.

За повідомленням центробанку, ціни на енергоносії знижують купівельну спроможність людей і стримують економічну діяльність.

«Крім того, несприятлива геополітична ситуація, особливо невиправдана агресія Росії щодо України, тисне на довіру бізнесу та споживачів. Ця перспектива відображена в останніх прогнозах співробітників щодо економічного зростання, які були помітно переглянуті вниз на решту поточного року та протягом 2023 року. Зараз персонал очікує, що економіка зросте на 3,1% у 2022 році, на 0,9% у 2023 році та на 1,9% у 2024 році», - зазначають у ЄЦБ.

Ключові процентні ставки ЄЦБ

У Євросоюзі існує три ключові ставки і Рада центробанку ЄС вирішила підвищити їх на 75 базисних пунктів. Це відбувається вперше в історії.

«Відповідно, процентна ставка за основними операціями рефінансування та процентні ставки за лінією граничного кредитування та депозитною лінією буде збільшено до 1,25%, 1,50% та 0,75% відповідно з 14 вересня 2022 року», - йдеться у повідомленні.

В липні Європейський центральний банк уже піднімав відсоткові ставки одразу на 50 базисних пунктів (0,5%). Тоді таке підвищення було першим за останні 11 років.

Через підвищення цін на енергоносії Європа відчуває значні економічні труднощі. Чергове підвищення процентних ставок однозначно призведе до підвищення вартості іпотечного кредитування для жителів Єврозони, але зробить більш привабливими депозити та трохи вгамує ріст цін.

Світові тенденції

Європейський центробанк підвищує ставки слідом за іншими провідними світовими державами. Так, Центральний банк Англії на початку серпня  підняв відсоткову ставку до рекордних 1,75% на 50 базисних пунктів. В останнє така ставка була 27 років тому - у 1995 році. Також у намаганні приборкати інфляцію підвищила ключову ставку на півпункту і ФРС США.

В той же час в Україні процентна ставка за рішення НБУ залишилась без змін – 25%. Треба нагадати, що такий показник введений українським регулятором 2 червня є найбільшим з 2015 року. Таке суттєве підвищення має на меті кілька цілей. По-перше, взяти під контроль зростання цін, по-друге робить суттєво привабливішими гривневі активи.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі