Якщо Росія припинить транзит газу через Україну, Київ має законне право вимагати компенсацій або гарантій від партнерів на Заході, які гарантували, що транзит залишиться (але справи не йдуть у цьому напрямку), заявив депутат Європейського парламенту Андрюс Кубілюс в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна».
«Наскільки я розумію, український уряд пропонує західній спільноті якісь можливості використовувати транзитні трубопроводи з користю. Я сподіваюся, що в ЄС будуть гарні спроби серйозно вивчити ці пропозиції», - сказав Кубілюс.
Ці питання мають обговорити у Європарламенті в середині листопада, каже євродепутат. За його словами, це можливість для України порушити питання не лише про енергетичну безпеку, а й про безпеку загалом.
«Гарантії безпеки приходять зі значно швидшою інтеграцією до ЄС та НАТО. Україна має законне право звертатися до західної спільноти в такій ситуації, коли, на жаль, безпека України через газопровід "Північний потік - 2" зазнає дуже негативного впливу», - каже депутат.
Також він звернув увагу на боротьбу Молдови на газовому ринку.
«На європейському ринку ситуація непроста. І ми також бачимо, що Путін і Пєсков відкрито використовують цю ситуацію на газовому ринку як інструмент шантажу щодо "Північного потоку - 2", вимагаючи, щоб "Північний потік - 2" був запущений без виконання вимог директив ЄС, що насправді є не дуже обережною політикою Кремля, тому що ця зима може бути складною, і ми подивимося, що можна зробити з боку ЄС», - додав Кубілюс.
Євродепутат також повідомив, що ініціював спеціальний лист до Єврокомісії з проханням розпочати розслідування спроб «Газпрому» маніпулювати ситуацією на ринку.
«"Газпром" і Кремль можуть втратити довіру через те, яку ситуацію вони створили на всьому європейському континенті з постачанням газу. Результат буде протилежним тому, на що чекає Кремль. Політики в Європі будуть набагато більш переконані в необхідності швидшої імплементації Green Deal, ніж це було раніше. Тому що газ більше не є гарантією стабільності на енергетичних ринках», – резюмував Кубілюс.
Чи впорається «Нафтогаз» із газозабезпеченням України та чи виконає умови меморандуму з місцевою владою, читайте у статті Аліси Смішко «Газ почім? А якщо поторгуємося?».