Про це сьогодні пише польська газета Rzeczpospolita, нагадуючи, що на початку року скорочення поставок російського газу в Туреччину склало 7,5%. У березні ж відбулося нове зменшення закупок.
Як свідчать дані компанії Bulgartransgaz, через ГТС якої російський газ потрапляє на турецьку територію, в березі Анкара отримала на 19% менше газу, ніж у лютому. Крім того, поставки скоротилися через газопровід "Блакитний потік", який пролягає по дну Чорного моря.
Видання повідомляє, що турецький уряд наказав державній компанії скоротити закупки "блакитного палива" у Росії на 80% від кількості, яка зазначена в контракті з "Газпромом". У свою чергу, російська сторона зменшила поставки приватним компаніям в Туреччині на 10%.
Експерти кажуть, що такими темпами "Газпром" може втратити важливого покупця, на чиєму ринку попит на газ стабільно зростає. За минулий рік російська компанія збільшила експорт в Італію на 37%, в Австрію на 60%, в Францію на 66%. Але це не врятує "Газпром" від збитків через втрату турецького ринку. Оскільки коротка і тепла зима вже закінчилася. До того ж, на ринку ЄС вартість газу серйозно впала.
Тим часом, у "Газпромі" розраховують воскресити знехтуваний Анкарою "Турецький потік". Російський монополіст все ще має намір продовжити роботу в цьому напрямку – після "нормалізації російсько-турецьких відносин".
Нагадаємо, що в жовтні стало відомо, що Туреччина подала в суд на "Газпром" з вимогою дати знижку на газ, яку Москва пообіцяла Анкарі майже рік тому в обмін на дозвіл будівництва "Турецького потоку". В"Газпромі" заперечують прямий зв'язок реалізації газопроводу з наданням Анкарі знижки на російський газ.
Вже в 2016 році, в кінці січня "Газпром" скасував знижку на газ для низки турецьких компаній. А в кінці лютого без офіційного пояснення скоротив поставки. 1 березня "Газпром" в односторонньому порядкупідняв ціни на газ, що поставляється турецьким імпортерам.
Два роки тому, в кінці 2014-го, Росія змушена була відмовитися від газопроводу "Південний потік" в обхід України.