"Газпром" порушує транзитний контракт з Україною навіть після зупинки "Північного потоку"

Поділитися
"Газпром" порушує транзитний контракт з Україною навіть після зупинки "Північного потоку" Транзит газу через Україну зріс на 20% з-за ремонту "Північного потоку" © ТАСС
Низький тиск у трубі є "технічним викликом", яким "Газпром" ставить під загрозу стабільність транспортування свого газу в ЄС.

Оператор газотранспортної системи України компанія "Укртрансгаз", в рамках транзитного контракту з "Газпромом", виконає заявку російського монополіста про збільшення обсягу транспортування газу до Європи через українську ГТС.

При цьому "Газпром" зі свого боку продовжує порушувати умови контракту, так і не забезпечуючи належний тиск газу на кордоні з Україною.

"За інформацією центрального диспетчерського департаменту ПАТ "Укртрансгаз", за станом на 10:00 сьогоднішнього дня, російська сторона не здійснила необхідних дій щодо дотримання контрактних тисків на прикордонних газовимірювальних станціях", - йдеться в офіційному повідомленні українського оператора вдень у вівторок, 9 серпня.

Раніше сьогодні стало відомо, що Росія перенаправила в Україну 20% свого транзиту газу для Європи у зв'язку з повною зупинкою на ремонт газопроводу "Північний потік".

Газопровід "Північний потік" повністю зупинено на планове техобслуговування з 9 по 17 серпня. Повна потужність (55 млрд куб. м газу в рік) буде доступна до 19 серпня. Труба пролягає по дну Балтійського моря з Росії до Німеччини. Також "Газпром" переконує країни ЄС дати згоду на будівництво ще двох додаткових обхідних газопроводів - "Північного потоку-2" і "Турецького потоку".

З січня по липень 2016 року обсяг транспортування газу з Росії через ГТС України для споживачів у Європі склав 43,2 млрд куб. м газу, збільшившись з початку року на 21% порівняно з показниками за аналогічний період 2015 року.

Читайте також: У ЄС заявили, що "Північний потік-2" може зробити невигідним утримання українського транзитного шляху

Нагадаємо, що в липні "Укртрансгаз" фіксував зниження тиску в ГТС на російській стороні. Зокрема, тиск на газовимірювальній станції Суджа, ключовому пункті входу російського газу, який транспортується до ЄС з території України, зменшився з 63,5 атм 19 липня до 52,3 атм 26 липня. Як зазначається в повідомленні, згідно з контрактом, російський оператор зобов'язаний підтримувати тиск не менше 60 атм в цьому пункті виходу. Схоже падіння тиску також було зафіксовано на газовимірювальній станції Писарівка, другому за величиною пункті надходження газу з Росії.

Як повідомляється, така тривожна ситуація була зафіксована "Укртрансгазом" в останній тиждень червня 2016 року. "Компанія не отримала жодних попереджень чи пояснень з боку Газпрому. Такі випадки падіння тиску і очевидна відсутність співпраці з боку російського оператора є технічним викликом, який ставить під загрозу стабільність транзиту російського газу до ЄС", - підкреслюється в повідомленні прес-служби українського оператора.

У свою чергу НАК "Нафтогаз України" звернулася до Європейської Комісії з проханням розглянути питання про створення моніторингової місії для перевірки фактів значних перепадів тиску в російській газотранспортній системі (ГТС) на вході в газотранспортну систему України.

"Нафтогаз упевнений, що така ситуація вимагає всебічного обговорення за участю представників Європейської Комісії і вважає за доцільне розглянути питання про застосування передбачених процедур, у тому числі, відповідно до прийнятого на 25-й конференції Енергетичної Хартії рішенням про Механізм раннього попередження (ССDEC2014 (14) TTG)", - йдеться в повідомленні прес-служби "Нафтогазу".

Довідка DT.UA

Фізичний транзитний шлях російського експортного газу від східних до західних кордонів України становить 36 годин. При цьому в "транзитному" контракті і складових його документах значаться також і 24 години (т. зв. "контрактна доба").

В "транзитному" контракті НАК "Нафтогазу України" і "Газпрому" від 2009 року технічні умови транзиту газу до буковки не прописані. Як немає і зобов'язань "Нафтогазу" за свій рахунок закачувати "резервний" газ в ПСГ і платити за його обслуговування для підтримки стабільного транзиту з РФ в ЄС через українську ГТС.

На сьогодні Україна для забезпечення транзиту російського газу в Європу змушена використовувати власний технологічний газ з ПСГ, оскільки Росія постачає газ із розрахунку чистого транзиту (тобто тільки той обсяг газу, який призначений для продажу в ЄС).

"Присутність" газу в трубі визначають не наосліп - за чітким фізичним параметрам, найбільш важливий з них - тиск. В магістральному газопроводі це 75 атмосфер.

Детальніше читайте у статті "75 атмосфер - дороге задоволення" на сайті DT.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі